آیا دولت بایدن، دولت سوم باراک اوباما می شود؟

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که تقویت نیروهای ارتش اوکراین در خط تماس دونباس، نشانگر آمادگی آن برای حمله به این منطقه در شرق اوکراین است. بایدن گفته است که نگران نیروهای آمریکایی در افغانستان بوده است که شماری از آنها در میدان هوایی کابل مورد حمله قرار گرفتند. مسکو هرگونه برنامهای برای حمله یا تهاجم به خاک اوکراین را رد کرده است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از سرنگونی یک دولت هوادار مسکو در اوکراین، شبه جزیره کریمه که بخشی از اوکراین بود را به خاک خود ضمیمه کرد. او در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید به مناسبت اولین سالگرد ریاست جمهوریاش با بیان اینکه آمریکا میلیاردها دلار در افغانستان هزینه کرد، گفت: اگر در افغانستان میماندیم بین ۲۰ تا ۵۰ هزار سرباز را باید به آنجا میفرستادیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ایسکانیوز به نقل از المیادین، منابع آگاه در سوریه اعلام کردند نظامیان آمریکایی درحال عقبنشینی از عراق به سوریه هستند و امروز (شنبه) برای دومین بار از هفته پیش تاکنون ۵۰ خودروی بارگیری شده حامل تجهیزات را به این کشور انتقال دادهاند.

در این خصوص یک منبع آگاه در وزارت نیرو ضمن گلهمندی از تحریف واقعیات از سوی رسانههای آذربایجانی به «نورنیوز» گفت: ایران در سال 2016 بهرغم اشغال منطقه زنگیلان و سلطانلی از سوی ارمنستان و برای تثبیت حاکمیت جمهوری آذربایجان در مناطق اشغالی، قرارداد احداث مشترک یک سد بهروی رودخانه ارس را با باکو امضا کرد و طبق توافق طرفین، مسئولیت تأمین امنیت سد در دو طرف مرز به ایران واگذار شد.

استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: زمان مذاکرات برجام، موضوع مذاکرات فقط برنامه هستهای بود به همین دلیل طرف غربی احساس میکند ذیل توافقنامه برجام دغدغههای آنها درباره برنامههای هستهای رفع شده و امتیازهایی که گرفته، برایش مفید بوده است. گرچه برجام توافقی سرشار از عیب و نقص است، اما تهران هم اینک در شرایطی نیست که بتواند قاعده بازی را تغییر داده و امتیازی بیشتر از آنچه در این توافق ذکر شده را از طرف مقابل بگیرد.

از طرف شما نوه دارند؟ پیش از این نیز بایدن گفته بود که مردم افغانستان ظرفیت متحد شدن به مثابه یک ملت را ندارند. روسیه یک رشته درخواستها را با دولتهای غربی مطرح کرده است، از جمله اینکه اوکراین هرگز به ناتو ملحق نشود و فعالیتهای این سازمان دفاعی در برخی کشورهای عضو آن مثل لهستان محدود بماند. مناطق غرب روسیه با توجه به همسایگی با اوکراین و نیز نزدیکی به کشورهای عضو ناتو که کانون تنش بین روسیه و غرب است، برای روسها اهمیت فراوان دارد و وضع آمادگی رزمی نیروهای نظامی مستقر در این مناطق توجه خاص می شود.

واحدهای نظامی مجهز به این تسلیحات، آن را در مکان های پیش بینی شده مستقر می کنند و به استتار تانک ها و آتشبارها و نفربرهای زرهی می پردازند و در این مرحله به اقدامات مهندسی رزمی توجه خاص می شود. رسانه روسی افزود: واحدهای نظامی مناطق غرب روسیه، تسلیحات سنگین و تانک ها و نفربرهای زرهی را بکار می گیرند و برای اقدامات رزمی آماده می کنند.

گزارش دیگری که خبرگزاری ریانووستی به نقل از حوزه نظامی شرق روسیه منتشر کرد، حاکی است که در استان ساخالین و جزایر کوریل واقع در خاور دور روسیه اقدامات برای بررسی آمادگی رزمی واحدهای نظامی این مناطق از ساعات اولیه بامداد امروز آغاز شد. مناطق خاور دور روسیه شامل شبه جزیره کامچاتکا، جزیره ساخالین و جزایر کوریل جنوبی با توجه به قرار گرفتن در منطقه اقیانوس آرام که جولانگاه واحدهای دریایی آمریکا شده است، ازنظر استراتژیکی و امنیتی برای روسیه اهمیت فراوان دارد و روسها پیشرفته ترین تسلیحات خود ازجمله سیستم های پدافند موشکی اس-۴۰۰ و مجموعه های موشکی ساحلی باستیون و جنگنده های پیشرفته سوخو را در این مناطق مستقر کرده اند.

با توجه به دغدغههای آن بخش از مردم که مطالبات سیاسی تحققنیافته دارند، اصلاحطلبان تا چه حد میتوانند آنها را به ادامه حمایت از دولت مجاب کنند؟ آنان با استفاده از تیترهایی همچون صدای ناقوس جنگ در اوکراین، نشان دادند که مساله اوکراین و دریای سیاه تا چه اندازه برای ترکیه اهمیت پیدا کرده است. او گفته است: پس از ۲۰ سال هیچ راهی برای خروج راحت از افغانستان وجود نداشت، فارغ از اینکه چه زمانی دست به این اقدام میزدیم.

با داشتن ویزای مهاجرتی آمریکا پس از ورود به این کشور میتوانید گرین کارت آمریکا بگیرید و برای همیشه در آمریکا زندگی کنید. بر اساس گزارش گالوپ، میزان محبوبیت بایدن در میان مستقلها از زمان روی کار آمدن وی در ژانویه ۲۰۲۱ کاهش یافته است و از ۶۱ درصد در هنگام ورود به دفتر به ۳۳ درصد در اوایل این ماه کاهش یافته است.

حتی حزب مؤتلفه در مورد دستور احمدی نژاد برای ورود زنان به ورزشگاهها و اعتراض مراجع تقلید بیانیه ای صادر کرد. به گفته بایدن، او از تصمیم خروج آمریکا از افغانستان ناراحت نیست؛ اما در مورد آنچه پس از تسلط طالبان در این کشور اتفاق میافتد، احساس بدی دارد. با این حال، کرملین اعلام کرد که پوتین پیش از تصمیمگیری در مورد اقدامات بیشتر، این پیشنهادها را به دقت مورد بررسی قرار میدهد.

او گفت: میدانیم که قصدی برای افزایش این نیرو حتی بدون مقدمهچینی زیاد وجود دارد، که امکان اقدامات پرخاشگرانه بیشتر علیه اوکراین، آن هم بدون مقدمه، را به پوتین میدهد. وقتی کاندیدا میشوی یعنی به دنبال رأی از مردم با هر دیدگاه و سلیقهای هستی و هیچ محدودیتی هم برای جلب رأی وجود ندارد. اما او اذعان کرد که پایان دادن به درگیری میان حوثیها و دولت مستعفی و ائتلاف نظامی تحت امر سعودیها که امارات هم عضو آن است، “بسیار دشوار” است.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هم گفت: خروج از افغانستان بدون پرداخت هزینه ممکن نبود و من از سرنوشت کنونی این کشور ناراحت هستم. این در حالی است که آمریکا در ماه اوت سال گذشته میلادی از افغانستان خارج شد؛ خروجی که سقوط نظام تحت حمایت آمریکا و روی کار آمدن طالبان و وضعیت بحرانی کنونی افغانستان را به دنبال داشت.

است اما سیاست خارجی مربوط به روابط دولت با سایر دولتها و سازمانهای بین المللی است بنابر این نوع بازیگران در هریک از سیاست های داخلی و خارجی متفاوت با دیگری است .

رئیسجمهوری آمریکا همچنین با اشاره به دستاوردهای داخلی دولتش طی یک سال گذشته، گفت تعداد افراد واکسینهشده در ایالات متحده از دو میلیون نفر به ٢٠٠ میلیون نفر افزایش یافته است و اکنون ٧٠ درصد آمریکاییهای بالغ کاملا واکسینه شدهاند. جو بایدن چهارشنبه همچنین گفت که به دنبال حملات موشکی و پهپادی اخیر به امارات که حوثیها مسوولیت آن را بر عهده گرفتند، دولت او در حال بررسی نامیدن دوباره جنبش انصارالله یمن به عنوان “یک سازمان تروریست بینالمللی” است.

اما سوال اینجاست، آیا ترکیه می تواند به عنوان یک عضو موثر ناتو، در صورت بروز درگیری جدی بین روسیه و اوکراین، در تقابل با روسیه وارد میدان شود؟ چرا که ترکیه، در چند سال گذشته، به شکل چشمگیری به روسیه نزدیک شده و از ناتو، آمریکا و اتحادیه اروپا، فاصله گرفته است.

به گزارش مشرق، در روزهای گذشته، بسیاری از روزنامه های چاپ ترکیه، تنش بین روسیه و اوکراین را برجسته کردند. به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه از افزایش حضور نظامی آمریکا در لهستان انتقاد کرد. تبلیغات این کاهش ممکن است به دلیل مشکلاتی باشد که بایدن در اولین سال ریاست جمهوری خود با آن مواجه بود، از جمله افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹، افزایش تورم و خروج آشفته ارتش از افغانستان در تابستان امسال.

طرح وامهای زودبازده به بنگاهها، برنامه هدفمندی یارانهها، ساخت مسکن مهر، وعده پرداخت سهام عدالت و بسیاری دیگر از برنامهها سبب تزریق پول بدون پشتوانه به جامعه شد و بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش یافت. شکی نیست که پایان عمر سیاسی ترامپ در بیستم ژانویه امسال، خبر تلخی برای رژیم صهیونیستی و دیگر متحدین منطقهای آمریکا در غرب آسیا قلمداد میشود.

جو بایدن بار دیگر از تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان دفاع کرده و میگوید که اگر آمریکا از افغانستان خارج نمیشد، ناگزیر بود هزاران نیروی دیگر به آن کشور بفرستد. او تاکید کرده که به دلیل این تصمیم عذرخواهی نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد؛ هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدیتری برای لغو تحریمها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر ایران در لغو تحریمها داشته باشد، زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاهتر خواهد شد.