آیا نسخه اصلی «برجام» مُرده است؟

دموکراتها هر چند اقدام ترامپ را تخطئه میکردند و موجب توقف اجرای تعهدات ایران میدانستند، اما در یک سال گذشته که سر کار آمدند، همچنان از اجرای تعهدات حداقلی طفره رفته و برجام را گروگانی برای مطالبه امتیازات جدید قرار دادند! رییس جمهوری با اشاره به نقش صهیونیستها در دیر به ثمر رسیدن برجام تصریح کرد: در سال ۹۳ مسئله برجام ما تمام بود و توافق نهایی شده بود که صهیونیستها و ارتجاع منطقه سر آمریکا را کلاه گذاشتند و گفتند چند ماه صبر کنید قیمت نفت را به قدری پایین میآوریم که هرچه شما بگویید ایران قبول میکند البته قیمت نفت را از ۱۰۴ دلار تا ۲۵ دلار هم پایین آوردند و همه فشارها را بر ما وارد کردند و نهایی شدن برجام که قراربود ۹۳ نهایی شود به تاخیر افتاد و ۹۴ انجام شد. در پست دیگر کابینه، اریک گارستی، شهردار لس آنجلس که در اوایل ژانویه بایدن را حمایت کرد و در کمپین انتخاباتی معاون ریاست جمهوری مشارکت جدی داشته، از دیگر گزینههای احتمالی برای وزارت حملونقل یا مسکنوشهرسازی است. آنچه ظریف در مصاحبه محرمانه گفته بود برای بایگانی در تاریخ و به نوعی تاریخ شفاهی محسوب میشد. او گفته در این نشست تبادل دیدگاه درباره موضوعات امنیتی خلیج فارس هم انجام شده است.

در سیاست خارجی روند ما ایجاد روابط سیاسی بهتر با دنیا است و شما امروز میبینید روابط سیاسی ما با اروپا، غرب و شرق روابط بهتری است و همین روابط بهتر را ادامه میدهیم. به گزارش آفتابنیوز؛ نشریه اینترنتی عرب زبان “العربی الجدید” که در لندن منتشر میشود، در گزارشی با گمانهزنی درباره مجبور شدن “محمد جواد ظریف” وزیر خارجه ایران به بازنشستگی سیاسی و کنارهگیری از عرصه سیاست به دنبال افشای فایل مصاحبه صوتی او با “سعید لیلاز”، مینویسد: تحولات اخیر پرسشهایی را در مورد آینده سیاسی ظریف مطرح میسازند چرا که گمانهزنی این بود او در صدر فهرست نامزدهای احتمالی جریان اصلاح طلب برای انتخابات ریاستجمهوری پیش رو خواهد بود. زمینه سازی برای جذب سرمایهگذاریها در انرژی های پاک که میلیون ها شغل خوب اتحادیه ای ایجاد می کند و منجر به تقویت طبقه متوسط میشود، یکی از مسئولیت های وی خواهد بود. حجت اسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن تبریک سالروز حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) و شروع فعالیت این بنیاد افزود: بنیاد مسکن در طول تاریخ فعالیتش موفقیت های خوبی در زمینه بازسازی، بهسازی و ساماندهی مسکن های روستایی و طرح های هادی داشته است.

در همان سال در فیلم های “لیبرال آرتس”، “دختران خیلی خوب” (Very Good Girls) و “چراغ های قرمز” (Red Lights) بازی کرد و با رابرت دنیرو، سیگورنی ویور و ستارگان دیگر همبازی شد. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از جماران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین کشورمان با حضور در چاپخانه افست شرکت ایرانچاپ (مؤسسه اطلاعات) از روند چاپ سوم کتاب «راز سر به مهر» دیدن کرد. کتاب «راز سر به مهر» حاوی مجموعه خاطرات و اسناد مربوط به مذاکرات و توافق برجام است که توسط دکتر محمدجواد ظریف و با همکاری دکتر علیاکبر صالحی، سید عباس عراقچی و مجید تختروانچی در ۶ مجلد تألیف شده است. دلیل اول به اصل اتخاذ تصمیم فوق مربوط میشود که به احتمال فراوان تصمیمی سیاسی و مربوط به توافقاتی است که از آن بیاطلاع هستیم. وی افزود: طبیعتاً موضوع مربوط به حل و فصل مناقشه اوکراین نیز در دیدار با ویکتور اوربان مورد بحث قرار گرفت.

این فایل صوتی به مثابه بمبی منفجر شده برای ظریف بود و از مرزهای ایران فراتر رفت و هنوز یک هفته پس از افشای آن کماکان در کشورهای منطقه نیز بازتاب دارد. العربی الجدید” در پایان مینویسد: “اکنون در حالی که سه ماه تا پایان مدت تصدی مقام وزیر خارجه توسط ظریف باقی مانده، پیامدهای مصاحبه فاش شده او برایش نامشخص هستند؛ هنوز مشخص نیست که چه فرد یا افرادی این مصاحبه را فاش کردند. این قطعنامه زمانی تدوین شده بود که ایران هنوز قطنامه ۵۹۸ را قبول نکرده بود. جو بایدن بعنوان معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در زمان امضای برجام از حامیان آن بود و پس از خروج دونالد ترامپ از این توافق، او را سرزنش کرد. او همچنان بر مسایل درون کشور تمرکز داشت اما اقدامات او در جهت محدود سازی رسانه ها با انتقادات شدیدی روبرو شد. او تصمیمات مسکو را مخل دیپلماسی وزارت خارجه و برجام خوانده و گفته «چرا روسیه در حالی که میتوانست از روی مدیترانه خاک سوریه را بزند، اما از روی ایران زد؟