انواع کرونا، بررسی کرونای انگلیسی، آفریقایی، بزریلی و هندی؛ علائم و تفاوت آنها با یکدیگر

چطور ویروسی جهش یافته میشود؟ آیا واکسنها بر درمان انواع کرونا موثر هستند؟ چطور میتوان مانع از بروز جدیدترین انواع کرونا شد؟ هرگز کسی گمان نمیبرد که شیوع یک ویروس از «ووهان» چین، جهان را بیش از ۲ سال در خاموشی فرو برد و دنیا را درگیر بیماریی به نام «کرونا» کند. این بیماری با هدف قرار دادن دستگاه تنفسی و سرعت بالای سرایت توانست باعث مرگ بیش از میلیاردها نفر در سراسر جهان شود.

هیچ درمان همیشگیای برای سرماخوردگی وجود ندارد. درمان ممکن است شامل مسکنها و داروهای ضد سرماخوردگی بدون نسخه، مانند داروهای ضد احتقان (دکونژستانتها) باشد. برخلاف کرونا، سرماخوردگی معمولاً بیضرر است. بیشتر افراد طی 3 تا 10 روز از سرماخوردگی بهبود مییابند، اگرچه برخی از سرماخوردگیها ممکن است تا دو یا سه هفته طول بکشد.

کردن و یا عطسه کردن اهمیت بالایی دارد. محلول های ضد عفونی کننده حاوی الکل استفاده کرد. بهتر است که از الکل حداقل ۶۰ درصد استفاده شود. هیچ درمان ضد ویروسی برای بیماری کرونا وجود ندارد. است که مراقبت های ویژه ای از آن ها به عمل آید تا علائم بیماری کاهش یابد.

تب یکی از ویژگیهای بدنی انسانها است که نشان میدهد بدن به صورت یکپارچه علیه عامل خارجی که به او حمله کرده مقاومت و مبارزه میکند تا آن را از بین ببرد. هر گونه عفونت و یا حتی آلرژی فصلی هم می تواند باعث تب خصوصا در کودکان شود. بنابراین صرفا تب را نباید نشانه وجود ویروس کرونا در کودکان دانست. در شرایط تب عضلات بدن ما دچار انقباض و انبساط میشود و افراد تب را به همراه لرز تجربه میکنند. تشخیص دکتر جواب قطعی برای ابتلا به ویروس خواهد بود.

ویروس می تواند برخی از سلول ها را در دستگاه گوارش بیمار آلوده کند که منجر به مشکلات معده مانند اسهال می شود. عفونت های تنفسی به طور کلی ممکن است باعث شود که افراد هنگام سرفه خلط بیشتری تولید کنند. خستگی یکی از شایعترین علائم کووید است، خستگی هم با امیکرون و هم با انواع قبلی این ویروس همراه بوده است. با این حال، معمولا اگر فردی علائم کووید را تجربه کند، خستگی تنها علامت آن نخواهد بود.

و مولکولهای خنثی دارد. وقتی یک اختلاف پتانسیل بین هادیها اعمال شود، گرادیان پتانسیل در هوا تشکیل میشود که مقدار ماکزیمم آن در سطوح هادی است. تحت تأثیرات گرادیان پتانسیل، الکترونهای آزاد موجود سرعت بیشتری به دست میآورند. هرچه ولتاژ اعمالی بیشتر شود، گرادیان پتانسیل بزرگتر شده و سرعت الکترونهای آزاد نیز بیشتر میشود. هنگامی که گرادیان پتانسیل سطح هادی به حدود ۳۰ کیلوولت بر سانتیمتر (حداکثر مقدار) برسد، سرعت الکترونهای آزاد برای برخورد با مولکولهای خنثی، و نیرو برای جدا کردن یک یا چند الکترون از آن به اندازه کافی خواهد بود. این فرایند، یک یون دیگر و یک یا چند الکترون آزاد را تولید خواهد کرد که به نوبه خود شتاب میگیرند تا به مولکولهای خنثای دیگر برخورد و یونهای دیگری تولید کنند. در نتیجه، روند یونیزاسیون تجمعی خواهد بود. نتیجه این یونیزاسیون تشکیل کرونا یا جرقه بین هادیها است.

باتوجه به شرایط کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات لازم را می گیرد. اگر در اجتماعات، از ماسک استفاده و فاصله گذاری رعایت شود، تا حدی می تواند از ابتلا به اُمیکرون جلوگیری کند. ناجی گفت: انتظار داریم که از اسفند ماه خیز ششم بیماری آغاز شود و میزان مرگ و میر افزایش یابد. نکته مهم این است که این افزایش موارد به اندازه خیز پنجم که با سویه دلتا رخ داد، نخواهد بود؛ ولی هر نوع خیز از بیماری باعث بیماری و خسران خواهد شد.

تجزیهوتحلیلها نشان میدهد که حدود 5/97 درصد از افرادی که دچار علائم اولیه کرونا عفونت میشوند، حدود 5 تا 11 روز پس از مواجهه با ویروس دچار عفونت شدهاند. محققان تخمین زدهاند که بهازای هر 10 هزار فرد قرنطینهشده بهمدت 14 روز، فقط حدود 101 نفر پس از آزاد شدن از قرنطینه دچار علائم میشوند. آیا افراد بدون علائم میتوانند ویروس را به دیگران انتقال دهند؟

گونه جدید ویروس COVID-19 معروف به B.1.1.529 است که توسط سازمان بهداشت جهانی Omicron یا اُمیکرون نام گذاری شده. هنگامی که سازمان بهداشت جهانی شروع به نامگذاری انواع نوظهور ویروس های کرونا کرد، مقامات به الفبای یونانی روی آوردند تا درک تکامل را برای عموم آسانتر کنند. که تمام این نامگذاریها مربوط به حروف یونانی هستند.

  • تنگی نفس یا اختلال در تنفس
  • تب: 83 تا 99 درصد
  • ناتوانی در هوشیاری یا هوشیار ماندن
  • کوفتگی عضلات یا بدن
  • بی اشتهایی
  • هوای کلیه فضاهای داخلی را به خوبی تهویه نمایید
  • گرفتگی یا آبریزش بینی

انتظار میرود برخی بیمارستانها درصورت سالم بودن مادر بعد زایمان، سریعتر از معمول مادر و نوزاد را ترخیص کنند. بعد از زایمان، چه کارهایی باید انجام بدهم تا نوزادم را دربرابر ویروس کرونا محافظت کنم؟ بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که همه چیز را ساده برگزار کنید؛ فقط با افراد نزدیک خانوادهتان تماس داشته باشید و در حال حاضر بازدیدکننده دیگری نپذیرید.