ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

این موضوع در سخنان علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نمود بسیار بیشتری دارد. در عین حال محمد رئیسزاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور نیز در نشستی با نمایندگان مجلس گفته است: کمبود پزشک در برخی مناطق به دلیل توزیع نامناسب بوده و با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی میزان دسترسی مردم به خدمات بیشتر نخواهد شد. در دوران خلافت اسلامی، فعالیتهای ادبی، علمی و هنری ایرانی نه تنها پایان نیافت، بلکه بار دیگر به شکوفایی رسید و ایرانیان و دوران طلایی اسلام بر یکدیگر اثری مهم و دوطرفه داشتند. این مصوبه در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور به تصویب رسید. معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: معضلی که وزارت بهداشت سالهای سال با آن درگیر بوده، دانشجویان ایرانی خارج از کشور هستند، البته هیچ محدودیتی برای فارغ التحصیلان خارج از کشور برای اینکه بازگردند، نداریم و این افراد ارزیابی میشوند و بعد از آن در داخل کشور میتوانند به تحصیل و یا کار بپردازند.

اگرچه کمبود پزشک در مناطق محروم نگرانی به حقی است، اما در مقابل، با خیل پزشکان بیکار یا مهاجرت سالیانه پزشکان به خارج از کشور نیز مواجهیم که اذهان را به یاد بیکاری گسترده در میان فارغالتحصیلان رشتههای انسانی، فنی و حتی پرستاری میاندازد. کمی بعد، در همهپرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۸)، مردم با قاطعیت به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت دادند. قانون اساسی این کشور، مسیحیت، مزدیسنا و یهودیت را به رسمیت میشناسد.

  1. ارائه کد نظام وظیفه برای آقایان
  2. شیر یک پیمانه
  3. بیشتر مایعات مصرف کنید، بهتر است گرم باشند
  4. دستها را در روز چند بار با آب و صابون شستشو دهید
  5. استفاده از دستمال شستشوی بانوان

بنابراین سعی کنید به خوبی دروس خود را مطالعه کرده و برای شرکت در این کنکور آماده شوید. در سال های اخیر وزارت بهداشت سعی کرده است توزیع پزشک را در مناطق محروم و مناطق کمتر برخوردار پوشش دهد. معاون آموزشی وزارت بهداشت به آخرین تصمیم وزارت بهداشت درخصوص نحوه آموزش دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی در ترم پیش رو اشاره کرد و گفت: دانشگاههای علوم پزشکی از همان مهرماه سال جاری آموزش خود را به صورت حضوری برگزار کردند و فقط اعلام کردیم دانشجویان ورودی جدید یعنی ۱۴۰۰ که آموزش غیربالینی است، میتوانند به صورت مجازی آموزش ببینند. معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه شهرهایی که در وضعیت قرمز قرار ندارند و شامل رنگ بندیهای دیگر از نظر شیوع ویروس کرونا هستند، آموزش را باید به صورت حضوری برگزار کنند، گفت: که شهرها و استانهایی که از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمزی هستند، تصمیم گیری در خصوص نحوه آموزش دانشجویان برعهده مسئولین دانشگاهها و ستاد ملی مقابله با کرونای استان باشد و این استانها میتوانند آموزش خود را به صورت ترکیبی یعنی مجازی و حضوری برگزار کنند.

اما نقش اصلی را در ارائه خدمات درمانی به عهده دارند. آمارها نشان میدهد که توهم بیماری کرونا و مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاهی، یکی از مهمترین دلایلی است که افراد را در معرض این ویروس قرار داده و آنان را بیمار میکند. هرچند که سرانه پزشک یک شاخص مهم به حساب میآید اما در صورتی که توزیع عادلانهای وجود نداشته باشد دسترسی خدمات بهداشتی درمانی دچار نقصان خواهد شد. براین اساس امسال میزان پذیرش در این رشته با افزایش هزار و ۶۰۰ نفری، از هشت هزار نفر به ۹ هزار و ۶۰۰ نفر میرسد. حداکثر رتبه برای قبولی در رشتههای پزشکی و پیرا پزشکی رتبه 10 هزار کشوری است.

رشتههای پزشکی و پیرا پزشکی بسیار پر متقاضی هستند. با توجه به عدم ارائه رشتههای پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاههای پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی ظرفیت پذیرش این رشتهها محدود است. پنجشنبه گذشته یعنی ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت، در بازدید از محل برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران، گفت: وقتی یک رویداد فرهنگی مانند جشنواره فیلم فجر قرار است برگزار شود، باید مقدمات آن برای رسیدن به آن نیت مطلوب انجام شود، یکی از آنها پیشگیریهای بهداشتی است.

به گزارش سلام نو به نقل از فردا، هرسال ظرفیت پذیرش پزشکی عمومی ۳۰۰۰ نفر و ظرفیت پذیرش تخصصهای مختلف ۱۵۰۰ نفر بیشتر میشود اما بنا شد در مورد تعداد، دوباره تصمیمگیری شود. این دانشگاه ها در رشته پزشکی حدود 525 نفر ظرفیت دارند که 160 نفر آن به دانشگاه آزاد علوم پزشکی واحد تهران اختصاص دارد. وی افزود: در سال 1366 با 27 دانشکده پزشکی با 80 هزار تخت بیمارستانی همان تعداد دانشجوی پزشکی پذیرش میشدند که در سال 1390 با 50 دانشکده پزشکی و 130 هزار تخت بیمارستانی پذیرش شدند. از میزان ظرفیت ۹ هزار و ۷۴۸ نفری، تعداد ۶ هزار و ۴۷۴ نفر ظرفیت مربوط به دوره روزانه و ۲ هزار و ۱۷۴ نفر ظرفیت مربوط به دوره شهریه پرداز دانشگاههای دولتی است.

طرح تحول وارد فاز دیگری شد و بعضی از ردیفهای بودجهای از بین رفت و این بسته هم به جایی نرسید. رئیس اسبق اورژانس کشور، با اشاره به طرح مقیمی پزشکان متخصص در مناطق محروم که در آغاز طرح تحول سلامت مطرح شد، گفت: قرار شد یکسری بسته تشویقی به عنوان بسته ماندگاری تعریف شود. وی در خصوص بحث تعارض منافع و افزایش ظرفیت پزشکی که مطرح میشود، اظهار کرد: ما نیز قبول داریم در برخی از مناطق به دلیل توزیع نامناسب، کمبود دسترسی به پزشک متخصص داریم، اما این طرح افزایش ظرفیت که مطرح میشود، ۱۴ سال بعد متخصص تحویل جامعه میدهد و با نیاز اکنون جامعه تطبیقی ندارد. بهانه افزایش ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی، افزایش دسترسی به پزشک در مناطق محروم و رفع انحصار پزشکی است.

شما تعداد این پزشکان را به هر تعداد که میخواهید افزایش دهید اما وقتی طرح عمومیاش در شهرستان تمام شد به تهران آمده به کار زیبایی و بساز و بفروشی و .. مشغول میشود. در همین راستا غلامرضا معصومی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه باید از کسانی که طرح افزایش ظرفیتهای پزشکی را ارائه کردهاند نخست پرسید این کمبود را کی و کجا حس کردهاند، گفت: اگر منظور آنها شهرستانهای کوچک است ریشه یابی کنند که چرا پزشک در آنجا باقی نمیماند، اگر حتی تعداد ظرفیت پزشکان کنونی را نیز پنج برابر کرد باز هم هیچ پزشکی پس از فارغالتحصیلی و طرحش در این مناطق باقی نمیماند. علاوه بر شواهد آماری، بسیاری از مناطق کشور با مشکل کمبود پزشک مواجه هستند و پزشک عمومی یا متخصص به اندازه کافی در بسیاری از نقاط کشور وجود ندارد و مردم مجبور هستند برای درمان به مراکز استان یا پایتخت بیایند و این موضوع، چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

وی در این رابطه میگوید: با توجه به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سالهای آینده به صورت فزاینده رشد خواهد کرد و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد. ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در کنکور 99 : رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته های کنکور در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ دارای ۵ هزار و ۸۶۱ نفر ظرفیت است که از این میان ۳ هزار و ۸۳۶ نفر ظرفیت دوره روزانه و ۱ هزار و ۱۹۴ ظرفیت دوره شهریه پرداز است. ظرفیت پذیرش کل در کنکور تجربی 99 : ظرفیت پذیرش در دوره روزانه ۳۵ هزار و ۸۶۱ نفر است.