ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

وی گفت: نکته دیگر این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنها تشکیلاتی است که هم متولی سلامت و هم متولی آموزش عالی سلامت است، در واقع تولید کننده ارائه کننده خدمت سلامت و هم مصرف کننده آن خدمات است. وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت این نیازسنجی را در شورای گسترش مصوب کرده است و طبیعی است که بیش از سایر نهادها به موضوع کاهش نیرو حساس است اما با توجه به شرایط کشور و سیاست های کلان این نیازسنجی را انجام داده است.

  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید
  • شهرخبر – نحوه درمان کودکان مبتلا به اُمیکرون در منزل
  • ؟ (۱۳۶۰-۱۳۶۸)
  • ارتباطات ، رسانه ها و مطبوعات
  • فناوری و تدارکات

وی افزود: برنامه ای را از وزارت بهداشت خواستیم که رشته های تخصصی مانند طب اورژانس را که نیاز کشور به آنها زیاد است اما داوطلب کمتری دارد مشوق های لازم را ارائه دهد تا این رشته ها هم توسعه جدی پیدا کند. ممکن است برخی انتقاد داشته باشند که وزارت بهداشت در این زمینه کند عمل می کند اما این تشکیلات از ابتدا تا انتهای این موضوع را در دست دارد و طبیعی است که آن را به صورت کنترل شده و بر اساس نظرات کارشناسی تنظیم کند. باقری فرد افزود: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم این است که ما برخی ازافرادی را در مناطق محروم تربیت می کنیم اما بومی آن مناطق نیستند، حتی اگر تعهد هم داشته باشند، نمی توانند به خوبی به تعهدات خود عمل کنند و گاهی قادر به زندگی در آن مناطق هم نیستند.

یعنی همان صفحه ای که افراد با مراجعه به سایت وزارت بهداشت به آن دسترسی پیدا می کنند. در سال های اخیر وزارت بهداشت سعی کرده است توزیع پزشک را در مناطق محروم و مناطق کمتر برخوردار پوشش دهد. اگر دانشگاه یک جراح خوب تربیت کند بهتر است از تربیت ۱۰ جراح با آموزش کمتر و بی کیفیت. سطح دسترسی که یک کشور برای ارائه کنندگان خدمات سلامت ایجاد می کند بزرگترین محدود کننده است زیرا یک کشور سطحی از ارائه خدمت تعریف می کند و کشور دیگری سطحی دیگر چرا که همه این کشورها به منابع در دسترس خود می نگرند و بر اساس آن سطح را تعریف می کنند.

زیرا دانشگاه ها به هیچ وجه آمادگی پذیرش این تعداد دانشجو را ندارند. ظرفیت کل پذیرش دندانپزشکی در کنکور ۹۹ تعداد ۱ هزار و ۳۷۳ نفر است که ظرفیت دندانپزشکی دوره روزانه و شهریه پرداز را شامل می شود. از حضور در مراسمهای مذهبی و جشنها که ازدحام انسانی بالایی دارند جدا خودداری کنید. اکبری تاکید کرده قرار است نمایندگانی که کماکان بر حرف خود اصرار دارند در جلسات کارشناسی به جمع بندی نهایی برسند. این در حالی است که به گفته دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت بسیاری از نمایندگان ارائه دهنده طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امضاهای خود را پس گرفتهاند.

همچنین سیدمرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس و نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز طرح افزایش ظرفیت های پزشکی ضربه بزرگی بر پیکره نظام سلامت دانست و در نطق میان دستور ۷ مرداد مجلس شورای اسلامی گفت: طرح مخرب افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت های پزشکی بدون توجه به زیرساختها و امکانات آموزشی و کمک آموزشی ضربه بزرگ دیگری بر پیکر نظام سلامت است. طرح مخرب افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت های پزشکی بدون توجه به زیرساختها و امکانات آموزشی و کمک آموزشی ضربه بزرگی دیگری بر پیکره نظام سلامت است و همکاران را به تأمل بیشتر در این زمینه دعوت میکنم. نمی توان به صورت کاریکاتوری تنها یک بخش را تغییر داد و سایر بخش ها را بدون تغییر واگذاشت و انتظار داشت که اتفاقات خوبی برای سلامت کشور بیافتد.

به گزارش برنا؛ منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به مخاطبین ظرفیت افزایش پزشکی گفت: در جلسه 23 آذر 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث مفصلی در زمینه افزایش ظرفیت پزشکی در حضور روسای قوا و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم. وی ادامه داد: اعضای مرتبط به بحث پزشکی، معتقد بودند که بودجه و زیرساختها از موانع موجود برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی است، که ما نیز آن را قبول داریم، رئیس جمهور در جلسه شورا در این خصوص اعلام کرد، آن قسمت کار و حمایت کار را به دولت محول کنید، این وظیفه دولت است و آن را قبول میکند، دکتر میرکاظمی هم آن را قبول کردند، بنابراین از این بابت نگرانی کمتری داریم ولی یک سری اصلاحات زیرساختی لازم بود، که امروز مصوب شد.

رابطه جنسی در اسلام میان زوجین سفارش شده و رابطه دهانی که از انواع آن است نیز جز افعال حرام نیست اما علمای شیعه به روایتی منتصب به امام صادق که مردی از ایشان در مورد برقراری رابطه دهانی با همسر خود سوال کردند، استناد میکنند و امام در پاسخ فرمودند: “جایز است و مشکلی ندارد، ولی این چه کاری است” زیاد این رابطه را ترویج نمیکنند. ضیایی یادآور شد: بنابراین این گونه نیست که هر چه تعداد ارائه کنندگان خدمات سلامت بیشتر شود سلامت جامعه هم ارتقاء می یابد. خانوادهها باید رعایت موارد بهداشتی را برای جلوگیری از ابتلای کودکان به سویه «اومیکرون» مدنظر قرار دهند؛ با توجه به اینکه نمیتوان به کودکان به طور مرتب ماسک زد و آنها معمولاً دچار مشکلات تنفسی میشوند، بنابراین رعایت مرتب شستوشوی دستهای آنها و زدن ماسک والدین برای صحبت با کودکان و جلوگیری از ابتلای آنها به سویه جدیدی ضروری است.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین سیاست های کلی نظام سلامت افزایش ظرفیت ها باید بر اساس نیازسنجی ها و همگام با توسعه صورت گیرد. وی بر این نکته اشاره کرد که آمادگی دانشگاه ها امر مهمی است که در این طرح نادیده گرفته شده و افزود: بر فرض اینکه افزایش ظرفیت تصویب شود، از این سو ما برای تربیت نیروی ارائه کننده خدمات باید فضای آموزشی داشته باشیم. دیاکو، بنیانگذار و نخستین شاه پادشاهی ماد بود که برای ۵۳ سال حکومت کرد و تاریخ حدودی حکومت وی، از ۷۰۸ تا ۶۵۵ پیش از میلاد در نظر گرفته شدهاست.

در دههٔ ۱۳۳۰، موسیقی پاپ وارد ایران شد و نخستین گروههای پاپ و راک ایرانی، شکل گرفتند. در سال ۱۳۰۰، ادارهٔ کل صحیه برای نخستین بار وزارتخانه شد اما این وزارتخانه پس از سه ماه منحل شد و این بار، ادارهٔ کل صحیه به وزارت معارف و مجلس حفظالصحه دولتی به وزارت داخله انتقال یافت. دکتر عین اللهی با اشاره به آمار واکسیناسیون در کشور، اظهار کرد: در آغاز به کار من در وزارت بهداشت، از دی ماه ۹۹ تا تیر ماه ۱۴۰۰ تنها پنج میلیون واکسن تزریق شده بود؛ امروزه همه دنیا و دانشمندان معتقدند که بهترین روش مبارزه با کرونا واکسیناسیون است.

وی در بخشی دیگر به پرسشهای خبرنگاران پاسخ گفت و درباره موضوع سهمیه پذیرش فرزندان اعضای هیئت علمی و مصوبه مربوطه در اینباره اظهار کرد: اختیار این مصوبه به عهده وزارتین بهداشت و علوم اعطا شده بود که البته این مصوبه سال گذشته لغو شد و این سهمیه متوقف شده است. وی ادامه داد: البته ما این مورد را نیز قبول داریم که در حوزه تخصص پزشکی هم ما شاید به نسبت دو به یک باید انرژی بگذاریم که این موضوع هم در مصوبه ما بود. وی گفت: امیدواریم بعد از 4 سال با همکاری وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی، این ظرفیت به شاخص های بهتری برسد.

به منظور بررسی بیشتر این طرح، جلسهای در هفته گذشته در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار و مقرر شد که تصمیم گیری نهایی در این باره به صورت کارشناسی دقیق و با حضور نمایندگان طراح طرح افزایش ظرفیت پزشکی، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت انجام شود. وی ادامه داد: مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، الزامات و زیرساختهای لازم را در این رابطه مانعی برای اجرایی شدن این مصوبه میدانستند، همان طور که مطلع هستید، در جلسه ۳ هفته گذشته شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، مصوب شد، افزایش دانشجویان ورودی رشتههای پزشکی هر ساله حداقل ۳ هزار نفر باشد، که روی این عدد ۳ هزار نفر در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث شد.

با تمام اینها، واکنش رسانههای ایرانی به اخبار دریافت جوایز سینمایی توسط ایرانیان، شامل اتهام «سیاهنمایی» میشود و ملاحظات جشنوارهای کارگردانان، مورد بحث بودهاست. آقای دکتر با توجه به این آمار میشه متوجه شد با توجه به اینکه در سالهای گذشته پزشکی و دارو دندان دانشگاه آزاد جدا بود پس یک عده هم پزشکی آزاد رو میزدن و هم سراسری و اینجا هر دو رو قبول میشدن و بحث همپوشانی پیش می اومد و امسال این حالت نیست و در کل با توجه به این موضوع و در نظر گرفتن افزایش هرچند محدود ظرفیت پذیرش این رشته ها، میشه تخمین زد اگر از نفر اول همگی فقط این رشته ها رو بزنند تقریبا تا نفر ۹۰۰۰ ام کشوری و حتی یکم بیشتر پزشکی و دارو و دندان رو قبول میشوند ( روزانه یا پردیس یا شهریه پرداز و یا آزاد و یا آزاد خودگران).