بازسازی چهره روحانی؛ پروژه ممکن یا ناممکن؟

در انگلیس هم «اداره امور خارجه و کشورهای مشترکالمنافع» یا همان وزارت خارجه مجری سیاست خارجی هستند. در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: کاردار اوکراین به وزارت امور خارجه روسیه احضار و ضمن اعتراض شدید به وی، لزوم انجام تعهدات بین المللی اوکراین برای تامین امنیت و عملکرد عادی نمایندگیهای دیپلماتیک روسیه به طرف اوکراینی ابلاغ شد.

از این تاریخ فکر سیاست موازنه منفی بتدریج گسترش یافت بدین صورت که ابتدا در 11 آذر 1323 قانون منع واگذاری امتیاز به تصویب رسید و به دنبال آن مجلس پانزدهم موافقت نامه قوام ساد چیکف درباره نفت شمال را رد کرد پس از آن قرارداد الحاقی گس گل شایان رد شد و در 29 اسفند 1229 نفت ملی شد .

نرخ رشد در سال ۹۷ و ۹۸ منفی بود اما در سال ۹۹ پس از دو سال پیاپی رشد منفی مثبت شد و به ۰٫۰۵ درصد رسید. روندی که به اعتقاد کارشناسان اثر آن در سال ۹۹ تخلیه شد و تحریمها حداکثر فشاری را که میتوانست به اقتصاد ایران وارد کند، وارد کرد.

کاهش نرخ رشد و افزایش تورم در این سالها همزمان با بازگشت تحریمها و شوک دوم ارزی در دهه ۱۳۹۰ اتفاق افتاد. آنچه تحت عنوان سياستخارجي ياد ميشود بيشتر عكس العمل است ابتكارات سياست خارجي در اين گونه كشورها به ندرت اتفاق ميافتد. معاون پارلمانی رئیسجمهور گفت: بدهیهای بسیار زیادی از دولت سابق به ما رسیده است و علیرغم این مشکلات، دولت عزم جدی برای رفع مشکلات کشور دارد.

اگر ما پول مسکن را از جیب تک تک مردم درآورده باشیم چه؟ این هفته رئیس مرکز کنترل بیماری در آمریکا گفت اگر شما ماسک بزنید در کوتاه مدت به اندازه واکسن یا مهمتر از واکسن اثر بخش خواهد بود. من بارها گفته ام که اگر این دولت تشکیل شد به خیابان می روم و جلوی سفارت می رقصم.

اما در دولت یازدهم نرخ تورم در سال ۹۶ تک رقمی شد و به حدود ۹ درصد رسید. شما وقتی پول پرقدرت را از بانک مرکزی وارد جامعه میکنید، آن پول حدود 5 برابر میشود، آن نقدینگی است که تورم را بوجود میآورد.

دوم:نرخ سود بانکی در سال های ابتدایی دولت روحانی به شدت بالا رفت افزایش نرخ سود بانکی موحب شد که بخش زیادی از نقدینگی تبدیل به شبه پول شود و سپرده گذاری در بانک ها جذاب شود. اما این روند رشد اقتصادی در دولتهای نهم و دهم متوقف شد و همزمان تورم هم رو به افزایش گذاشت.

تجارتنیوز در این گزارش به بررسی تطبیقی شاخصهای کلان اقتصادی از دولت پنجم تا دولت دوزادهم (۱۳۶۸ تا ۱۳۹۹) پرداخته است. استراتژِی سوم: استراتژی ناسیونالیسم مثبت و اصول آن(1332-اواسط دهه 40): پس از کودتای 28 مرداد 1332 استراتژی ناسیونالیسم مثبت جایگزین سیاست موازنه منفی شد و تا روی کار آمدن کندی در آمریکا و تنش زدایی در روابط بین الملل در ابتدای دهه ی 40 شمسی ادامه یافت،از جمله عواملی که منجر شکل گیری این استراتژی شد عبا رتند از:اوج گیری جنگ سرد و استقرار نظام دوقطبی آشتی ناپذیر بازدارندگی یک جانبه و اجرای استراتژی انتقام گسترده توسط آیزنهاور،ضرورت تقویت توان نظامی در مقابله با تهاجم احتمالی شوروی، مخالفت با دکتر مصدق و حذف سیاست خارجی موازنه منفی.اما بطور کلی می توان گفت سه علت در شکل گیری این سیاست موثر بود: 1.دولت جدید دولت کودتا بود و کاری جز خواست کودتاچیان نمی توانست انجام دهد،همین دلیل منجر به شکل گیری یکی از اصول آن یعنی اتحاد با غرب شد.

همچنان درجلسه، تصمیم اتخاذ شد تا به هدف ارزیابی وضعیت ورزش و تربیت بدنی کشور وارائۀ برنامه های کاری ریاست کمیتۀ ملی المپیک ، رئیس آن کمیته روز سه شنبه 23حمل درجلسه حضور یابد. من در اینجا لازم است به عرض مردم شریف برسانم که دولت برای پرداخت و ادامه پرداخت یارانه نقدی هر ماه باید 3 هزار و 500 میلیارد تومان پول برای این یارانه پرداخت کند.

قراردادهایی که دولت قبل با مردم درباره به مسکن مهر داشته، این قراردادها از نظر ما محترم است و این دولت برای مسکن مردم متعهد خواهد بود، طرح خواهد داشت و بعداً این طرح را به مردم عرضه خواهد کرد،اما میخواهم بگویم این تورمی که شما سوال کردید از کجاست، یک بخش بزرگش مربوط به مسکن مهر میشود؛ یعنی ما یک وقت کاری را انجام میدهیم یک بخش آن به نفع مردم است، اما چون تدبیر نیست، حساب و کتاب نیست، تورم ایجاد میشود، تورم یعنی مالیات فقرا.

همین است که ما نقدینگی را داریم کنترل و مهار میکنیم، مخصوصاً آنجایی که بحث پایه پولی است و بحث پول بانک مرکزی است که باید حواسمان جمع باشد چه کار کنیم و چه جوری از این پول استفاده و بهرهبرداری کنیم؟ بالاترین میزان رشد نقدینگی در هشت سال ریاست جمهوری حسن روحانی به سال گذشته تعلق دارد، رشد نقدینگی در سال 99، 40.6 درصد به ثبت رسیده است، این درصد در سالیان گذشته بی سابقه بوده است.

زمانی حسن روحانی دولت را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفت، حجم کل نقدینگی موجود در اقتصاد ایران حدود 479 هزار میلیارد تومان بوده است و اکنون که در حال تحویل دولت به سید ابراهیم رئیسی است، حجم نقدینگی به بالغ بر 3 هزار و 705 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در دولت پنجم متوسط نرخ تورم حدود ۱۸ درصد بود که در دولت ششم در سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به طور میانگین به بیش از ۳۲ درصد رسید که یکی از قلههای تورمی در سه دهه گذشته است. هزاران نفر از اقشار مختلف مردم انگلیس از جمله فعالان مدنی، گروههای مدافع حقوق بشر و ضدجنگ طی دو هفته گذشته در خیابانهای پایتخت و چندین شهر دیگر انگلیس سرازیر شده و با سر دادن شعارهای مرگ بر اسرائیل، از انتفاضه فلسطین حمایت کرده و خواستار توقف جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی شدند.

میزنند یا فراتر از آن در کشورهای آمریکای لاتین صحبت از نفوذ ایران در ونزوئلا و روابط گستردهی ایران با چندین کشور آمریکای لاتین مثل کوبا بولیوی و .. نشان میدهد که چه اندازه قدرت و توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینهی شکست سیاستهای آمریکا چه در داخل ایران و چه در کشورهای آمریکای لاتین موفق بوده است.

برای درک «منافع ملی» هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران، لازم است تا شاخصهای ژئوپلیتیکی، ساختاری، فرهنگ سیاسی و بینالمللی مورد توجه قرار گیرد. چهار هفته بعد از رای گیری کردها درباره جدایی از عراق دولت مرکزی عراق برای بازپسگیری شهر نفت خیز کرکوک دست به عملیات نظامی زد و توانست به دون هیچ درگیری مناطق مورد مناقشه را به دست بگیرد.

نرخ متوسط تورم نیز در دولت نهم به ۱۶٫۵ و در دولت دهم به ۱۸٫۸ درصد رسید. علاوهبر این، اعتدالگرایان و اصلاحطلبان میانه، برای بازسازی ظرفیتهای اجتماعی خود لازم است در کنار جلب مجدد اعتماد عمومی، چهره شکستخورده خود در حاکمیت را نیز اصلاح و تثبیت کند که در شرایط کنونی کشور و سطح مقبولیت آنان در میان اقشار جامعه، مسیری دشوار و عملا نشدنی بهنظر میرسد.

البته اقدام کوچکی هم دولت امسال برای اقشار کمدرآمد انجام خواهد داد، در حد توان این دولت که به هر حال آغاز کار است و مشکلاتی که دولت دارد، ان شاءالله به اقشار کم درآمد جامعه تا پایان سال دو بسته کالایی تقدیم خواهیم کرد. به گزارش اقتصادنیوز حجم نقدینگی در پایان خرداد 1400 نسبت به پایان تیر ماه سال 92 بالغ بر 700 درصد رشد داشته است.

همچنین بالاترین رشد سالانه نقدینگی در سالیان گذشته به سال 99 تعلق دارد. حال سوالی که مطرح می شود این است که چنانچه ما متصور باشیم نقدینگی متغیری تورم زاست و افزایش در آن باعث افزایش در تورم می شود، پس چگونه نرخ تورم با وجود رشد نقدینگی یکسان در دو دوره حسن روحانی تفاوتی زیادی با هم دارد؟

محمد اسلامی در این گفتوگو به حضورش در دولت احمدینژاد هم اشاره کرده و گفته: «زمانی که ما در سال ۱۳۸۸ موفق شدیم ماهواره امید را در فضا قرار دهیم، بهصورتی باورنکردنی ادبیات دنیا با ما تغییر کرد. کتاب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به قلم دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی، در دو بخش و نه فصل نگاشته شده است.