بتواند در شرایط کنونی راهگشا باشد

به گزارش یورونیوز، این خبر در حالی است که هشت هواپیمای آمریکا در همین فرودگاه به زمین نشست که حامل نظامیان مسؤول برای فراهم سازی مقدمات استقبال از سربازان هنگ مذکور و ارائه حمایت لجستیکی از آنها بود. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. یکی از مهمترین عواملی که از همان سالهای نخست پس از فروپاشی شوروی به عنوان عاملی «حساسیتزا» در نگاه رهبران آسیای مرکزی نسبت به روابط با ایران معرفی شد، وجهه مذهبی نظام جمهوری اسلامی ایران و طرح این ادعا – در داخل و خارج از منطقه – بود که ایران قصد دارد ضمن اعمال نفوذ بر جمهوریهای مسلماننشین آسیای مرکزی، زمینه روی کار آمدن دولتهای اسلامی را در این کشورها فراهم سازد.

«ماریوسز بلاسزاک» وزیر دفاع لهستان گفت که حدود 1700 نظامی آمریکایی که قرار است در شرق اروپا مستقر شوند وارد این کشور خواهند شد. آمریکا به این بهانه ۳۰۰۰ نیروی در قالب یک ائتلاف بینالمللی موسوم به ضد داعش که ۲۵۰۰ تن از آنها، آمریکایی بودند، وارد این کشور کرد. پس از اعلام پیروزی بر داعش از سوی بغداد، مردم و دولت عراق بر ضرورت خروج نظامیان خارجی از کشور تاکید کردند.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ به درخواست دولت عراق برای مبارزه با داعش که در آن زمان یک سوم خاک این کشور را اشغال کرده بود، وارد عراق شدند. مقامات آمریکایی نیز اظهارات ضد و نقیضی در این خصوص به زبان میآورند.

طبق گزارش پایگاه خبری المعلومه، همزمان با این گزارش، «محمد احمد الروسان» کارشناس امنیتی و راهبردی در امور اطلاعاتی آمریکا و جهان نیز تأکید کرده است که مسئله خروج آمریکا از عراق «دروغ» است و در واقع این اعلام نوعی بازاستقرار و تشدید عملیاتهای اطلاعاتی است. دو مقام آمریکایی اعلام کردند، روسیه حدود ۷۰ درصد از قدرت نظامیای که گمان میرود برای یک حمله تمام عیار به اوکراین نیاز داشته باشد، در اختیار دارد و در حال ارسال گروههای تاکتیکی بیشتر به مرز با این همسایه خود است.

بر اساس این گزارش، کارشناس امور امنیتی عراق در این خصوص گفت: ایالات متحده آمریکا پشت پرده حوادث تروریستی قرار دارد. همزمان با آغاز سال جدید میلادی، حملات علیه محل استقرار نظامیان آمریکایی و کاروانهای لجستیکی این کشور در عراق و سوریه تشدید شده است. به گزارش مشرق، یک منبع امنیتی، امروز (چهارشنبه)، خبر داد که کاروانهای نظامی آمریکا یکی پس از دیگری وارد پایگاه هوایی «عینالاسد» در استان الانبار (غرب عراق) میشوند.

روابط ارتش پاکستان نیز امروز یکشنبه با صدور بیانیهای اعلام کرد: تروریستها از قلمروی افغانستان پست نیروهای ارتش در منطقه مرزی کُرَم در شمال غرب پاکستان را هدف گرفتند که در نتیجه آن ۵ نظامی کشته شدند. حملات ائتلاف سعودی به یمن که در ششمین سال خود قرار دارد، سود هنگفتی را برای سازندگان سلاح آمریکایی به همراه داشته است.

یعنی اگر بخواهیم این مسیر چهل سالهای که با عزت و حکمت به جایی رسیده که ایران یکی از قدرتهای بزرگ منطقه است را ادامه دهیم بایستی مثل چهل سال قبل مدیریت جهادی بر روابط خارجی ما حاکم باشد و سیاست خارجی بخشی از سیاستهای ما به عنوان یک نظام انقلابی استکه بایستی با عزت و حکمت و مصلحت عمل کند.

این طرح در جلسه چهارشنبه شب مجلس نمایندگان با رای مثبت 282 نماینده در مقابل 143 رای منفی تصویب شد. افرادی که میخواهند به صورت حضوری رای زودهنگام بدهند، میتوانند این کار را بکنند. این موافقت با فروش سلاح پس از عملیات اخیر ارتش و کمیتههای مردمی یمن در عمق خاک امارات صورت میگیرد و مقامهای آمریکا مدعی هستند که فروش تسلیحات با هدف حمایت از امارات صورت میگیرد.

افزون بر این، اتحادیه جهانی علمای مسلمین طی بیانیهای با محکوم کردن توافق عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی، آن را خیانت بزرگ توصیف کرد. خبرگزاری میزان – پنتاگون اخیرا گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا با فروش تسلیحات به کشورهای عربستانت، امارات و اردن موافقت کرده است. حادثه تیراندازی در کارخانه نظامی اوکراین در برههای از زمان رخ داده که تنشها میان مسکو و کییف تشدید شده است و کشورهای عضو ناتو به ویژه ایالات متحده، روسیه را به تلاش برای حمله به اوکراین متهم کردهاند و این در حالی است که مسکو این اتهامات را رد میکند خواستار تضمینهای امنیتی شده است مبنی بر اینکه ناتو پیشروی خود را به سمت شرق در جمهوریهای شوروی سابق متوقف کند.

به گزارش مشرق، برخی منابع عراقی از به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نظامی آمریکا در سفارت این کشور در بغداد موسوم به التوحید سوم خبر دادهاند. رسانههای عراقی از به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نظامی آمریکا در این کشور خبر دادند. با آمدن دولت اصلاحات تا سال ٨٢ که شهردار شد، هیچ سمت دولتیاي نداشت و صرفا به کار تدریس در دانشگاه علم و صنعت میپرداخت، اگرچه عضو جامعه اسلامی مهندسین بود و در جلساتشان شرکت میکرد.

برای داشتن یک سیاست خارجی مؤثر، با نفوذ و کارآمد باید قواعد آن را شناخت و به اصول ثابت آن پایبند بود. نوعی موازنه منفی که از گذشته و از زمان ملی شدن نفت سیاست ایران در زمان حکومت دکتر مصدق با حضور مرحوم آیتالله کاشانی مطرح بود؛ یعنی نه روسیه و نه انگلیس. در بحبوحه افزایش تنشها میان روسیه و اوکراین، آمریکا در حال انتقال تسلیحات و نظامیان خود به شرق اروپا و نزدیک مرزهای روسیه است.

یک شبکه تلویزیونی آمریکا با شماری از نظامیان حاضر در پایگاه هوایی این کشور در عراق، هنگام حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به این پایگاه مصاحبه کرد. نکته پایانی در پاین اشاره به این نکته مفید خواهد بود که در سال ۲۰۰۹ «راب گوریک»، رابط دیپلماتیک آمریکایی که نامش توسط ویکیلیکس فاش شد و توسط مشاور سیاسی – اقتصادی واشنگتن در سفارتشان به باکو فرستاده شده بود، علایق اسرائیل را به خوبی خلاصه میکند: «روابط اسرائیل با آذربایجان قویاً بر اساس منفعتطلبی و بها دادن به اولویت هاست.

شهادت ۱۱ نظامی عراقی یکی از رویدادهایی بود که آمریکاییها در آن نقش آفرینی داشتند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز دوشنبه دوم اوت (۱۱ مرداد) در آخرین سخنرانی خود در دولت دوازدهم تایید کرد که اسرائیل «اسناد هستهای» ایران را سرقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات نیوز، «صالح التمیمی» کارشناس امور امنیتی عراق امروز سه شنبه سخنانی را در خصوص دستهای پشت پرده حوادث تروریستی اخیر در این کشور مطرح کرد. هنوز خبرهای بیشتری در مورد دلیل به صدا درآمدن آژیر خطر در این پایگاه منتشر نشده است.

به گزارش فارس، این یار دیرین امام و رهبری و از مبارزین برجسته قبل از انقلاب از چندی پیش به دلیل کهولت سن و بیماری دستگاه گوارشی در بستر بیماری بودند که در ۸۹ سالگی به دیدار حق شتافت این در حالی است که او در طول دوران انقلاب اسلامی خدمات ارزنده ای را به کشور ارائه کرد. به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، در تازهترین رویدادهای مرزی میان این کشور و افغانستان تیراندازی به مواضع مرزبانان پاکستانی از خاک افغانستان ۵ نظامی کشته شدند.

ارتش لهستان روز شنبه اعلام کرد که نخستین گروه از نیروهای آمریکایی وارد این کشور شدند. آفتابنیوز : بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. این در حالی بود که برخی از چهرههای شاخص اصولگرایی از جمله آیتالله محمدتقی مصباح یزدی، آیتالله محمد یزدی، محمدرضا باهنر و علی اکبر ولایتی در این گردهمایی غایب بودند.

به قدرت رسیدن دموکرات ها به رهبری باراک اوباما به منزله طیف گستردهای از تغییرات در حوزه سیاست خارجی آمریکا بود که در بسیاری از ابعاد، آن را از دوران حاکمیت نومحافظهکاران متمایز میسازد. منافع بصورت اجتماعی برساخته می شود و منافع هر کشور وابسته به هویت آن است؛ ما نمی­دانیم منافع مان چیست تا ندانیم چه کسی هستیم.ارزشها و هنجارها به هویت ها در قلمرو سیاست داخلی و بین المللی شکل می دهد.

حسن بهشتیپور، تحلیلگر مسائل بینالملل در گفتوگو با «اصفهان زیبا آنلاین» سیاست تهران، ریاض را در دور جدید روابطشان بررسی کرد. در حال حاضر، اردن، همسایه جنوبی سوریه با اقتصادی بیمار و روابط مستحکم با کشور ثروتمند عربستان سعودی، رهبری تغییر سیاست جهان عرب در قبال دمشق را بر عهده گرفته است.