بررسی سیاست افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و سرانه پزشک در ایران

بنابراین اگر جز شرکت کنندگان در آزمون ارشد وزارت بهداشت 98 بوده اید و کارنامه برایتان صادر نشده است باید منتظر اخبار جدید اعلام شده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور باشید و بلافاصله بعد از اعلام اخبار جدید اطلاعات در کانال تلگرام، سایت و اینستاگرام موسسه علوم پزشکی سنا به روز رسانی خواهد شد. نماینده ولی فقیه در استان قم با تأکید بر اینکه مردم در قضیه کرونا سختی زیادی کشیدند، افزود: تحریمها هم که سر جای خودش است بنابراین همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید کارها را به رفع تحریمها گره زد و اگر گوش به حرف مقام معظم رهبری بدهیم خیلی از امور و مشکلات حل می شود. وی در پایان ضمن ابراز امیدواری از نابودی ویروس کرونا، با اشاره به برنامههای دولت در مهار گرانیها افزود: امیدواریم با برنامهها و عزمی که دولت در مهار گرانیها و تنظیم بازار دارد، شاهد رفع این مشکل نیز باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری، ظهر امروز در دیدار دکتر عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر محمد رضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، ضمن اشاره به اهمیت مسئله سلامت در اسلام، رهنمودها و پشتیبانیهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم) در عرصه سلامت را به عنوان پشتوانهای برای فعالیتهای کادر درمان ارزیابی نمود.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به فعالیت عناصر ضد انقلاب و دشمنان نظام جمهوری اسلامی، خاطر نشان کرد: ابتدا که در کشور واکسن به اندازه کافی وجود نداشت میگفتند: مردم ایران بخاطر ناتوانی نظام در تأمین واکسن، دچار تلفات شدید میشوند و در ادامه که واکسن مورد نیاز کشور تأمین شد، تبلیغات خود را بر ضد واکسیناسیون آغاز کردند. وی ابتدا به دیدار آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت. حجت الاسلام والمسلمین عباس کعبی نیز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در قم برگزار شد، اظهار داشت: استقبال مردم ایران علیرغم برخی مخالف ها علیه واکسیناسیون، بسیار خوب بوده و در این حوزه نیز علما، مراجع و بزرگان قم، پیشتاز بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین کعبی یادآور شد: پیشنهاد بنده این است که ادعاهای گروه های ضدواکسن در جلسه ای در وزارت بهداشت شنیده و به آن پاسخ داده شود. در این زمینه یکی از انتقادهایی که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه وارد بود؛ «عدم توزیع عادلانه پزشک» در کشور بود و این که مدیریت درستی در این زمینه صورت نگرفته است و تراکم پزشکان متخصص در برخی از شهرها بیشتر از استانهای کم برخوردار است و مثل سایر موارد آنها از این امکانات نیز محروم هستند. کمبود پزشک عمدتا ناشی از توزیع نامناسب است. حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه در روستاها، نقاطی است که مردم دسترسی به پزشک ندارند، گفتند: شما وظیفه دارید این مناطق را شناسایی و پزشکانی را به این مناطق اعزام کنید.

  • شیر نیم لیتر
  • ثبت مدارک مربوط به سهمیه
  • تغییر ژن ها
  • معاونت آموزشی
  • استفاده از ژل شستشوی بانوان
  • ظرفیت دانشگاههای روزانه: 35861 نفر
  • خشونت های جنسی و جنسیتی
  • درمان سینوزیت وابسته به علت ایجاد آن است

این مرجع تقلید با اشاره به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) گفتند: براساس فرمایش این امام همام، «هر نقطه مسکونی که در آن سه قدرت نباشد، کارشان مختل است؛ اول، فقیه عالم به اوضاع زمان و پرهیزگار، دوم، طبیب مورد اعتماد، سوم، مدیر خیرخواه مردم». حضرت آیت الله نوری همدان با بیان اینکه در اسلام، دو کادر از دیگر کادرها با اهمیت تر قلمداد شده است، گفتند: پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله)، کادر علما و فقها و نیز کادر اطباء را مهمترین مشاغل دانستند. معظم له با بیان اینکه کار شما، کار بسیار مهمی است که انجام داده اید، بیان داشتند: کادر درمانی در این ایام کرونا، تا سرحدّ جان، فداکاری کرده و از بیماران پرستاری کرده اند و این قابل تقدیر است.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه بحمدالله دولت شبانه روز در حال تلاش است و به وعدههایش عمل میکند، گفت: مردم در امر واکسیناسیون دیدند که این خطر بسیار بزرگ چطور با تلاش دولت مهار شده است و انتظار مردم این است که همانطور که دولت در امر واکسیناسیون حرکت قابل توجهی انجام داد به وعدههای دیگرش از جمله مقابله با گرانی و رسیدگی به معیشت مردم هم توجه بیشتری کنند. ایرانیان، گونهٔ ویژهای از درام را داشتند؛ شیوهٔ اجرایی قابل توجه، معروف به نقالی که یک هنر کهن داستانگویی است و گاه شامل موسیقی نیز میشود. ورزش زورخانهای و چوگان، در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در ایران به ثبت رسیدهاند. با این حال، برخی رسانهها، برد نهایی موشکهای ایران را تا ۳۰۰۰ کیلومتر دانستهاند و اعلام کردند که ایران امکان هدف قرار دادن ۷۰ درصد آسیا و دورترین نقاط اروپا را دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تصریح کرد: از حرکت جهادی دولت که در امر واکسیناسیون نهایت تلاش را داشتند قدردانی میکنم و این اقدام جهادی شما موجب شد تا موضوع واکسیناسیون مردم انجام شود. از حجت الاسلام والمسلمین کعبی که حسینیه شان در اهواز را برای واکسیناسیون شبانه روزی اختصاص داده، تشکر می کنیم. یکی از دغدغه های اغلب متقاضیان رشته های پزشکی و علوم پزشکی ظرفیت پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی می باشد و یکی از سوالاتی که همواره داوطلبان از مشاوران ما می پرسند علت کم بودن ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی و علوم پزشکی است!

حالا بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار است با افزایش حداقلی پذیرش ۳ هزار دانشجوی پزشکی به ظرفیت موجود کشور طی بازه زمانی حداقل پنج سال مواجه باشیم. ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته دندانپزشکی در سال گذشته ۲۰۵ نفر بوده است. برخی دیگر با قبول کمبود پزشک در کشور، با افزایش ظرفیت مخالف هستند و اعتقاد دارند که افزایش دوبرابری باعث آسیب به آموزش پزشکی خواهد شد. وی ادامه داد: در اوایل شیوع کرونا با حمایت ستاد، کارخانهای در کردستان خط تولید خود را تغییر داد و هفتهای ۲۵۰۰ لباس پزشکی و گان را تولید کرد، روزانه ۲۵۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی تولید میکنیم، بخش زیادی از کیت تشخیص مورد نیاز را تولید کردیم.