حواشی مصاحبه جنجالی احمدینژاد

پیش از این به عنوان دستیار وزیر و معاون اصلی وزیر خارجه در دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار فعالیت کرده است. سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در توئیتی نوشت: «پس از دیدار با تجار ایرانی، با وزیر اقتصاد روسیه درباره سرعت بخشیدن به پروژههای خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری به توافق خوبی رسیدیم: ۳ طرح نیروگاهی و ۲ طرح ریلی و ترانزیتی (در کریدور شمال – جنوب یعنی راهآهن اینچهبرون و راهآهن آستارا). ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، یک تراژدی (رویداد غم انگیز) بزرگ بود. این تعداد برکناری وزرا توسط رئیس جمهور تا آن زمان بیسابقه بود. ترامپ بار دیگر ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا را تکرار کرد و گفت: «من بیشترین رأی تاریخ آمریکا برای رئیس جمهوری که بر سر کار است را دریافت کردم. هانتر بایدن را به ادامه تحصیل تشویق کرد و باعث شد بایدن پس از فارغالتحصیلی از دانشگاه دلاویر در سال ۱۹۶۵ در دانشکده قانون سیراکیوز پذیرفته شود. حبیب، خواننده سبک پاپ و راک قبل از انقلاب بود که در سال ۱۳۶۲ از ایران خارج شد و بعد از سالها زندگی و فعالیت هنری در لسآنجلس، در سال ۱۳۸۸ با نگارش نامهای به احمدینژاد، خواستار بازگشت به ایران شد.

بنابراین در یک طیف قراردادن این دو خواننده ایراد فنی دارد. «آسوشیتدپرس» نیز در ماههای گذشته در گزارشی نوشت: «شرکتها و بانکهای بینالمللی از وزارت خزانهداری آمریکا خواستهاند با صدور یک دستورالعمل مکتوب به تشریح قواعد و قوانین تعامل با ایران بپردازد ولیکن دولت آمریکا به عمد از صدور هرگونه سند مکتوب در این باره امتناع کرده است بنابراین شرکتهایی که قصد ورود به ایران را دارند فعلاً در این باره دست نگه داشتهاند«. این سازمانها گزارش میدهند بخشی از ۱۴ هزار کلاهک هستهای در جهان که میتواند چندین بار کره زمین را نابود کند در اختیار کشورهایی است که کشورهای مستقل را از داشتن هرگونه جنگ افزارهای دفاعی منع میکنند. داریوش اما حاضر نمیشد مقابل این خانواده آهنگ بخواند و حتی نقل میکنند یک مرتبه که اشرف پهلوی به هتل میامی میآید، داریوش اقبالی صحنه را ترک میکند و همان شب بابت این موضوع بازداشت و توبیخ میشود. چون اگرچه داریوش اقبالی در سالهای قبل از انقلاب یک خواننده معترض بود و حتی بازداشت و زندانی هم شد اما ستار(عبدالحسن ستار) یک خواننده اصطلاحا درباری بود و در جشنها و مراسم مجلل خانواده پهلوی به اجرای برنامه میپرداخت.

او حتی توضیح داد که: «قسمتی از شعر معین را در اعتراض به همین موضوع در مجلس خواندم.» واقعا هم آن زمان رئیسجمهور وقت در مجلس شورای اسلامی، قسمتی از ترانه «مردم» نصرالله معین را در نطقی در صحن علنی مجلس خوانده بود که بازتاب وسیعی داشت: «این حق هیچکس نیست که با ثروت فقیر باشه، کسی که فرش میبافه نباید رو حصیر باشه.» احمدینژاد در این گفتوگو درمورد مهاجرت شادمهر عقیلی هم مورد پرسش قرار گرفت که گفت من معتقدم هرکسی حق بازگشت به وطنش را دارد. احمدینژاد گفت معتقد است که به حبیب ظلم شده و به این ظلم معترض است. ۲. وقتی نوبت به شنیدن ترانهها و گپزدن درباره آنها رسید، آهنگ «من مرد تنهای شبم» حبیب محبیان پخش شد. احمدینژاد توضیح داد که آهنگ جامه احرام از اصفهانی را بیشتر میپسندد و مشخص شد که با آثار این هنرمند آشنایی دارد اما وقتی از او سوال شد که ماجرای امتناع محمد اصفهانی از اجرای موسیقی در حضور او چه بوده؟

در این مصاحبه وقتی ترانه مرد تنهای شب پخش شد، احمدینژاد شروع به همخوانی با آن کرد؛ «من مرد تنهای شبم، صد قصه مانده بر لبم» او توضیح داد که: «حبیب را یک انسان عارف و پاک میدانستم که دور از وطن مانده بود» و گفت که بعضی انسانهای تنبل و جاهل و خودخواه با حبیب تماس میگرفتند و میگفتند حق بازگشت نداری. در آخرین دفاع او در دادگاه هلمز به شدت از تکنولوژی ساخت شرکتش دفاع کرد و گفت به دنبال محصولی انقلابی در حوزه سلامت بوده است و این همان چیزی بوده که به سرمایهگذاران گفته میشده است. وی بیان داشت: هرچند از این اقدامات دیرهنگام استقبال می کنیم و آن را به معنای قرار دادن آمریکا در مسیر سازنده ارزیابی می کنیم اما این اقدامات را به شدت ناکافی می دانیم. هرچند بهنظر میرسد احمدینژاد در کنار هم قراردادن این دو اسم یعنی دایوش و ستار دچار کمدقتی شده. هرچند که در سالهای بعد از انقلاب در ضدیت هر دو نفر با نظام جمهوری اسلامی تفاوتی وجود ندارد. کندی همزمان بود. بایدن وارد دانشگاه دلاویر شد و از این دانشگاه دو مدرک در زمینه تاریخ و علوم سیاسی دریافت کرد.