دولت احمدی نژاد – پرسمان

تاریخ انتشار: 19:38 – 10 تير 1399 – کد خبر: ۶۳۳۶۳۱ خبرگزاری میزان – پانیت تالوار که در تشکیل توافق هستهای برجام در دولت اوباما نقش داشت با انتشار یادداشتی در نشریه «فارنافرز» از فروپاشی ائتلاف ایجاد شده علیه ایران خبر داد.

نقش و سهم مخرب تاریخ جنگهای روابط بینالملل هم نشان داده که برتری نظامی یکی از عوامل محرک و انگیزههای استمرار جنگها بوده است. البته حاجییف زمانی در این مورد اظهارنظر کرد که از جریان انتقال سلاحهای اسرائیلی به آذربایجان پردهبرداری شد و هواپیمایی آذربایجان پروازهای متعددی را به پایگاه هوایی «اودا» در جنوب اسرائیل انجام داده، سلاح و تجهیزات جنگی به آذربایجان انتقال دادند.

اطلاعاتی وجود دارد که نشان میدهد بیشتر تسلیحاتی که اسرائیل منتقل کرده، تجهیزاتی است که در عملیات هوایی و زمینی به کار برده میشود و ارتش آذربایجان صدها پهپاد پیشرفته اسرائیلی را نیز دریافت کرده که در میان آنها یک پهپاد جدید وفوق پیشرفته وجود دارد که از دقت بسیار بالایی در انجام حملات هوایی برخوردار است.

یکی از شعارهای خوبی که آقای رئیسجمهور، هم در دورهی انتخابات، هم بعد از آن تکرار کردند، مسألهی دولت اسلامی است. اسرائیل، بازیگر فعال قرهباغ اسرائیل یکی از بازیگران اصلی و فعال در حوزه «تهیه آتش» منازعه قرهباغ است که پیشاپیش و به خوبی این نقش را از طریق فروشهای گسترده تسلیحاتی به آذربایجان، ایفا کرده؛ دولت آذربایجان یکی از مشتریان مهم تسلیحاتی اسرائیل است.

سلاحهای اسرائیل عامل برتری آذربایجان، اگر برتری نظامی آذربایجان به ارمنستان به ویژه در حوزه نبرد هوایی را یکی از ویژگیهای مهم منازعه قرهباغ بدانیم، این برتری نه در حمایت ترکها از دولت باکو که در برخورداری آذربایجان از سلاحهایی بوده که تلآویو در طول سالهای اخیر در اختیار باکو قرار داده است. مجری: امیدوارم امشب و شبها و روزهای بعد که فرمودید همکارانتان گزارش میدهند، این 100 روزه نسبتا سکوت شما و همکارانتان جبران مافات شود، چون این 100 روز، نزدیک به سکوت بود و کمتر شما و همکارانتان صحبت کردید و این را میشد حس کرد.

علاوه بر ارمنستان و جمهوری آذربایجان که دو طرف اصلی درگیر هستند، روسیه، ترکیه، ایران و گروه مینسک (متشکل از فرانسه، آمریکا، روسیه، بلاروس، آلمان، ایتالیا، پرتغال، هلند، سوئد، فنلاند و ترکیه) بازیگران اصلی منازعه قرهباغ هستند که به صورت مستقیم در این منازعه ورود پیدا کردهاند. رژیم صهیونیستی با اینکه جزء بازیگران دخیل و درگیر نیست، اما هم با دو طرف درگیر و هم با بازیگران خارجی منازعه قرهباغ به استثنای جمهوری اسلامی ایران، در سطوح مختلف دارای همکاریهای راهبردی و عادی است.

اما آقای احمدینژاد (بهرغم آنکه بهنظرم چنین پاسخی در چنته دارد اما نداد و بازهم نخواهد داد) چنین نگفت. این موشک هنوز در یک کارزار واقعی مورد آزمایش قرار نگرفته است هرچند پس از شلیک 40 فروند موشکScud-C عراقی در جریان نبرد خلیج فارس به سال 1991 به سمت اسرائیل، انگیزه ی ساخت چنین سیستم دفاعیايي به وجود آمد. در بخش چهارم این گزارش به موضوع افزایش نفوذ آمریکا پرداخته شده و عناوینی از قبیل تعامل با شرکا، دستیابی به نتایج بهتر در فضای چندجانبه و اشاعه ارزشهای آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این در حالی است که نزدیکترین افراد به جو بایدن (از جمله سالیوان و بلینکن) رسماً اعلام کردهاند در صورت رأی آوردن بایدن، تحریمها را به راحتی برنمیدارند و تا زمانی که تضمین محکمی از ایران برای محدودیت در برنامه موشکی و نفوذ منطقهای نگیرند، هیچ تخفیف تحریمی به ایران نخواهند داد. این گزارش در حالی منتشر شده است که در اواخر جدی نیز چینل ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر داده بود که دو کماندو این رژیم به دنبال تیراندازی اشتباه یکی از نیروها کشته شدهاند؛ اقدامی که برخی از مقامات رژیم اسرائیل از جمله «گیلعاد اردان» سفیر تلآویو در سازمان ملل متحد آن را فاجعه خواندند.

به گزارش فارس، «پانیت تالوار» از مقامهای دولت قبلی آمریکا که در شکلگیری توافق هستهای برجام نقش داشت در یادداشتی نوشته ائتلاف ایجادشده در آن دولت علیه ایران شکسته شده است. به گزارش ایسنا، این دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفتند که از دو هفته گذشته تا روز جمعه، شمار گردانهای تاکتیکی در این منطقه مرزی از ۶۰ مورد به ۸۳ مورد افزایش یافته و ۱۴ گردان دیگر هم در حال انتقال هستند.

رسانههای عبری صبح امروز خبر دادند که دو نیروی مرزبانی این رژیم در یک تبادل آتش با قاچاقچیان مواد مخدر در خط مرزی با مصر مجروح شدهاند. مهندسان و سازندگان اسرائیلی که این پهپادها را طراحی و تولید کردهاند، شایسته قدردانی هستند». این پهپادها نه تنها برای بمباران بلکه برای جمعآوری اطلاعات نیز به کار میرود و برجسته ترین آنها پهپاد “کامی کازه” است که در اوایل ماه جاری مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین سیاست خارجی در شرایط جدید مستلزم درک و شناخت روندهای نوین بین المللی است که در حال تکوین است. اینک به برسی هر یک از ساختارهای رسمی تصمیمگیری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران میپردازیم. یک نمونه، اصرار آمریکاییها بر تعویض هلیکوپترهای روسی میل-۱۷ با هلیکوپترهای بسیار پیچیده بلکهاوک بود که برای نظامیان افغان، استفاده و ترمیم آن پیچیده و دشوار بود.

لحظاتی بعد، سخنگوی ارتش رژیم در بیانیهای ضمن تأیید این گزارش اعلام کرد که دو نیروی مرزبانی با آتش اشتباه نیروهای ارتش زخمی شدهاند. این مقاله به واکاوی انتظارات، امکانات، موانع، موفقیتها، فداکاریها و مشگلات دولت نهم میپردازد و ضمن تحلیلی بر علل پیدایش گرانیها، نتایج مورد نظر را بیان میکند.

در این زمینه و به عنوان مثال، «حکمت حاجییف»، معاون رئیس جمهوری آذربایجان در مصاحبهای که با شبکه خبری والا انجام داد با اشاره به اینکه ارتش کشورش در جنگ با ارمنستان از پهپادهای اسرائیلی به ویژه پهپادهای انتحاری استفاده میکند اذعان میدارد: «نیروهای آذربایجان وابستگی بسیاری به پهپادهایی دارند که از اسرئیل دریافت میکنند.

جهان نيوز، در ادامه این یادداشت که در ۱۱ بهمن به قلم سید امیر سیاح سرپرست مرکز ملی مطالعات و پایش بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، منتشر شده است، میخوانیم: اول از همه اینکه این دیدار در پایان ده سال جنگ تحمیلی اقتصادی انجام شد، جنگی بیامان که از سال ۱۳۹۰ با شروع تحریمهای ظالمانه دولت اوباما شروع شد و در سال ۱۳۹۷ به اوج رسید و قرار بود طی ۶ ماه اقتصاد ایران را به زانو در آورد ولی با پایمردی کارآفرینان و افسران جبهه اقتصادی، موفق نشد و کاملاً شکست خورد.

محمود احمدی نژاد که دولت را با رشد ۶.۳ درصد، تورم ۱۰.۴ درصد و بیکاری ۱۱.۵ درصدی در سال ۱۳۸۴ از رئیس دولت اصلاحات تحویل گرفت، با رشد ۳.۹- درصد، تورم ۳۵.۹ درصد و بیکاری ۱۰.۶ درصدی در حالی که اجماع سنگینی علیه پرونده هستهای ایران شکل گرفته بود و ایران زیر بار شدیدترین تحریمها و در فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد بود، تحویل حسن روحانی داد.