روزنامه جام جم (1400/11/17): نمایش تعلیق

مسئولیت اصلی رنجی که امروز مردم افغانستان تحمل می کنند برعهده آمریکاست. ژیرنوف افزوده است: «مانند دفعه قبلی، لازم بود که شهروندان خود را جمع آوری کنیم، و حالا دانشجویان افغان را از سراسر افغانستان. خبرگزاری آلمانی «دی.پی.ای» از قول خبرگزاری انترفکس گزارش داده است که بیشتر از ۲۰۰ تن، شامل شهروندان روسیه و قرغزستان و همچنان دانشجویان افغان امروز اول دسمبر توسط سه هواپیما از کابل به صوب مسکو پرواز کردند. ه اساس گزارش خبرگزاری انترفکس، دمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل گفته است که روسیه زمینه بیرون کشیدن یک گروه بزرگ دیگری از دانشجویان افغان را فراهم می کند که می خواهند تحصیلات خود را در مؤسسات تحصیلات عالی روسیه ادامه بدهند.

در ادامه این گفت و گو از سفیر روسیه در تهران درباره مذاکرات پرسیدیم. وی با اشاره به مزیتهای بخش پتروشیمی کشورمان ادامه داد: کشور ما تنها کشوری است که در حوزه پتروشیمی و نفت حدود 200 میلیارد دلار ظرفیت برای سرمایهگذاری دارد که بهدلیل تحریمها فرصت سرمایهگذاری در این بخش از دست رفته و همچنین خود ما هم نتوانستیم در این حوزه موفق عمل کنیم. انتخاب با آنهاست اما روسیه کشوری نیست که تسلیم شود. من از صحبتهای روسها تحت عنوان “خدایان بلوفهای مدیریتی” یاد میکنم؛ حتما مشاهده کردهاید، روزی نیست که ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر را به خاطر بیماری کرونا از دست ندهیم، چرا؟

گروه سیاسی: شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «رسالت» با اشاره به هفدهمین اجلاس فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در خصوص مسائل مطرح شده در این نشست ازجمله ثبات سیاسی و اجتماعی افغانستان بیان کرد: هفدهمین اجلاس فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی از سراسر جهان اسلام در شهر اسلام آباد برگزار شد و این اجلاس اهمیت ویژه ای دارد. دولت روسیه برای همکاری با این دولت آمادگی کامل دارد و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم. وی با اشاره به جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با کانون بازنشستگان و سایر گروههای مرتبط با بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی اظهار کرد: این جلسات بیشتر در حد رایزنی است چرا که ساختار تعیین دستمزد و حقوق مستمری بازنشستگان کاملا مشخص است.

سفیر روسیه در ایران ضمن ابراز خرسندی از انتصاب جواد اوجی وزیر نفت به عنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و روسیه ابراز گفت: ایشان فردی قوی و باتجربه در حوزه کاری خود هستند و امیدواریم که در سفر خود به مسکو فرصت دیدار با «نیکلای شولگینوف» همتای روسی خود را پیدا کند تا تاریخ و محل نشست بعدی کمیسیون مشترک دو کشور مشخص شود.

هنوز برای بازگشت به برجام فرصت داریم و باید از این فرصت استفاده کنیم. دولت سیزدهم با اتکا به پشتوانه مردم و اعتقاد به مؤلفههای اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه و دفاع جانانه از موضع انقلابی مردم، موجب شد آمریکا و اروپا و کشورهای منطقه موضع قاطعانه جمهوری اسلامی را بپذیرند و اعلام همکاری کنند. جاگاریان درباره رویکرد دیپلماتیک دولت سیزدهم نیز گفت: رویکرد بسیار مثبتی از سوی این دولت در حوزه دیپلماسی دیده میشود. وی، تجربه حضور بیش از ۱۰ ساله خود در ایران به عنوان دیپلمات را یادآور شد و گفت: سیاست دولت سیزدهم در رابطه با نگاه به شرق مایه خوشحالی است. این ضمیمه، شامل: بانک مرکزی ایران و سایر موسسات مالی ایرانی فهرست شده در این الحاقیه؛ شرکت ملی نفت ایران، شرکت بازرگانی نفتیران (نیکو)، شرکت ملی نفت کش ایران، و سایر افراد و اشخاص حقوقی که توسط خزانه داری در این الحاقیه به عنوان دولت ایران شناسایی شده اند؛ و برخی افراد و اشخاص حقوقی مندرج در فهرست اتباع تحریم شده یا فهرست افرادی که اموال آنها مشمول توقیف است.

سفیر روسیه در ایران، انتقادات علیه مواضع مسکو در قبال ایران را غیرقابل پذیرش ارزیابی و خاطرنشان کرد: روسیه همیشه در کنار ایران بوده، هست و خواهد بود. در آستانه سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به سراغ لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران رفتیم؛ دیپلماتی که حدود ۱۰ سال است در تهران به سر میبرد و در این سالها نقش زیادی در توسعه و ارتقای روابط ایران و روسیه داشته است.

سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه نیروهای روسیه در داخل خاک این کشور هستند و بیرون از مرزهای این کشور در خاک اوکراین حضور ندارند، افزود: دولت اوکراین با مشکلات داخلی زیادی روبهروست و از طریق بزرگنمایی تهدید حمله روسیه قصد دارد افکار عمومی این کشور را از این مشکلات داخلی دور کند. رشد اقتصادی پایدار اهمیت زیادی دارد و نیازمند سیاستگذاریهای درست در اقتصاد کلان، مالیات، کاهش هزینههای تولید، افزایش بهرهوری، جذب سرمایهگذاری و مواردی از این دست است. وی درباره روابط ایران، روسیه و چین نیز گفت: مسکو روابط خوبی با تهران و پکن دارد. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که نهاد سیاستگذار در مذاکرات هستهای است، عصر امروز (شنبه) در واکنش به اقدام تازه آمریکا، نوشت: انتفاع اقتصادی واقعی، موثر و قابل راستیآزمایی ایران، شرط لازم برای شکلگیری توافق است.

روسیه و انگلیس ضمن حمله نظامی به ایران، رضاشاه را از قدرت برکنار و تبعید و با نصب فرزندش (ولیعهد محمد رضا پهلوی) به عنوان شاه جدید موافقت کردند. سفیر روسیه در ایران، درخواست جمهوری اسلامی برای داده شدن تضمین و راستیآزمایی رفع تحریمها را منطقی دانست و گفت: یادتان هست که شرکتهای اروپایی و آسیایی بعد از توافق برجام به ایران آمدند اما به خاطر تهدید دولت آمریکا در دوره حاکمیت جمهوری خواهان از ایران فرار کردند.

وی درباره جنگ روانی رسانههای غربی علیه روابط دو کشور در آستانه سفر رییس جمهوری به مسکو نیز گفت: روابط ما هیچ ربطی به غرب، شمال، جنوب و شرق ندارد و برای ما اولویت، روابط دوجانبه است. درمقابل اگر طرف ایرانی مقاومت کرد، با ارسال اخبار منفی در زمینه به بنبست کشیده شدن مذاکرات هم طرف ایرانی را مقصر جلوه بدهد، هم بازارهای ایران را مجددا دستخوش تاثیر قرار بدهد و دوباره قیمت دلار و ارز بالا برود، تا به این شکل جامعه ایران و بازارهای اقتصادی ایران ناپایدار و ملتهب و متلاطم شود و فشار بیشتری روی مذاکرهکنندگان ما گذاشته شود تا از مواضع خودشان کوتاه بیایند. جاگاریان خاطرنشان کرد: ۲ سال و نیم از برگزاری نشست قبلی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه گذشته و زمان آن فرارسیده که کمیسیون دوباره تشکیل جلسه دهد.

  1. Schumpeter, J. (1942). Capitalism, Socialism and Democracy; 2nd Edition, George Alle London
  2. نقض شرایط استفاده از خدمات اینترنتی سایت
  3. ماده هفتم: مقررات استفاده از حساب توسط مشتری
  4. علائم تجاری

گفته شده است این طیاره های نوع «ایل ۷۶» پس از دو نشست در تاجکستان و قرغزستان، در میدان هوایی نظامی روسیه در نزدیکی مسکو به زمین می نشینند. دومین انتقاد مربوط به نحوه­ی برخورد با انتظارات در الگویهای ساختاری بود که به ایراد لوکاس (1980) شهرت یافت. این هدف صرفا با مشارکت جمعی واقعی و حکومت فراگیر در افغانستان که تمام اقوام و مذاهب در آن نقش داشته باشند، میسر است. در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب از افزایش ۶.۲ و ۴.۷ درصدی برخوردار است. این روزنامه اصلاحطلب برای توضیح این اقدام آمریکاییها به زبان ساده، نوشته: «1- آیا این اقدام، نشان حسننیت امریکاست؟