سفیر فلسطین: معافیت مجازات اسرائیل باید متوقف شود – ایرنا

الزاما بانک ها از آن تبعیت نمی کنند. یکی از عوامل شدت ریزش در بورس، مقاومت در برابر اجرای این قانون بود چون این پیام به بازار داده شد که یکسریها دارند زیر پای بورس را خالی می کنند و این پیام منفی به بازار داده شد، ما چقدر استفاده کردیم؟

وزیر دولت اصلاحات تأکید کرد: زمزمه عدم ارائه لیست از سوی اصلاحطلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس از این حیث مطرح میشود که ما در صورتی در انتخابات شرکت و لیست خواهیم داد که بتوانیم لیست قابل قبولی ارائه کنیم و این لیست قابل قبول معطوف به صلاحیت کاندیدهای شاخص اصلاحطلبان است. من در دوره ای که شاخص داشت بالا می رفت رفتم مصوبات موردنیاز را برای افزایش عرضه گرفتم و موقعی که شاخص داشت پایین می رفت مصوبات مورد نیاز را برای مدیریت کاهش گرفتم یعنی برای افزایش تقاضا، کار من این است.

فراموش نکنیم جمله دکتر حقشناس را در ماههای منتهی به انتخابات که «مجلس اصلاحات میخواهیم؛ نه مجلس اصلاحطلبان». دوم اینکه مگر انجام شد که می گویید همه چیز را در خدمت گرفتید؟ به عنوان مثال، روزنامه انگلیسی گاردین سال ۱۳۹۷ درباره نشست این گروهک منافقین در پاریس نوشته بود بخش زیادی از حاضران اتباع اروپای شرقی و پناهجویان سوریای بودند که با وعده سفر توریستی رایگان به پاریس، به محل برگزاری این تجمع منتقل شده بودند.

این اصلاحات با روی کار آمدن الکساندر دوبچک در پنجم ژانویه سال ۱۹۶۸ آغاز شد و در ۲۱ اوت همان سال پس از حمله نیروهای عضو پیمان ورشو به چکسلواکی پایان یافت.

رییس جمهور کرزی در کنفرانس مطبوعاتیاش با احمدی نژاد رییس جمهور ایران نیز به این نکته تاکید کرد که به هیچ کشوری اجازه نمیدهد از خاک افغانستان، علیه منافع کشور دیگری استفاده کند؛ درحالیکه در همان کنفرانس مطبوعاتی، احمدی نژاد با استفاده از تربیون ریاست جمهوری افغانستان، نیروهای غربی را “اشغالگر” و برعلیه ملتهای کشورهای منطقه خواند. کاپچان با اذعان به این که چین قوی ترین اقتصاد طی شش یا هفت سال آینده خواهد بود افزود: اما حتی در آن زمان، چین نمی تواند با فدراسیون کشورهای دموکراتیک رقابت کند.

در گاف بزرگی که وی با خنده از آن صحبت کرد، مدعی شد که فرق بین توویتر (tweeter بهمعنی بلندگوی ریز متصل به باندهای صوتی) را با توییتر (twitter، شبکه اجتماعی میکروبلاگنویسی) نمیداند، اما این میداند که برای سیاست امریکا بسیار مهم است.

آقای همتی در مناظره های انتخابی گفت یک نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتم و ایشان نظر بانک مرکزی درمورد هشدارهایی که درباره بورس داده بودند را تایید کرده بودند. سانتریفیوژهای پیشرفته، سطح بالای غنی سازی و میزان اورانیوم ذخیره شده، کارتهای برتر ایران در مذاکرات هستند که طرف غربی میکوشد طی توافق آنها را از بین ببرد. در هتلی که اسکان داشتیم رییس جمهور ی پاکستان و چند رییس جمهوری دیگر حضور داشتند که در مدت حضور خود تحرکی از آنها ندیدیم در حالی که اکثر سالنها و جلسات در اختیار گروه ایرانی بود.

«سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا» از این تجربه شکل گرفت و موضوعیت و ضرورت وجودی خود را نیز در پرتو این تجربه به کرسی نشاند. نکته دیگری که درمورد بورس وجود داشت از دیگر انتقادات این بود که شما برای نجات بورس داشتید کل اقتصاد را به مخاطره می انداختید.

ایشان حتی نامه خودشان را رونوشت به وزیر اقتصاد نداد که رئیس شورای بورس است، نامه ایشان از جای دیگری به من رسید. این گروهها میتوانند عمق استراتژیک ایران را افزایش دهند. با این حال در این نامه آقای تیلرسون تاکید کرده که ” ایران دولتی پیشرو در حمایت از تروریسم باقی مانده” و می گوید که دولت مشغول بررسی این است که آیا تعلیق تحریم ها همچنان به نفع منافع آمریکا خواهد بود؟

اولا ایشان نامه به رهبری ننوشتند، نامه به رئیس جمهور نوشتند و رونوشت نامه را به دفتر رهبری دادند که رهبری دیدند و فرمایشی داشتند. من نمی دانم چه چیزی را بین من و آقای زنگنه اختلاف می گویند و هیچ آدرسی هم نیست که من و ایشان اختلاف داشته باشیم.

من با یک بوقچی متفاوت هستم، کار بوقچی این است زمانی که چیزی دید بوق میزند اما من مدیر هستم و باید مدیریت کنم، آن بوقچی ها باید جواب دهند که چرا به دلیل ضعف اطلاعاتیشان بوق زدند.

بنابراین ایشان باید جواب دهد که چرا بنگاه های بورسی که رشدشان در سال 99، 3.8 برابر شده بود اما ایشان فکر می کرد بورس باید بریزد و مبانی آن را باید بگویند.

ممکن است البته یک سری شاخص های اسلامی در آن نظام ها وجود داشته باشد اما دال بر اسلامی بودن نیست. از 19 مرداد چه اتفاقی افتاد که شاخص برگشت؟

شما اگر روند شاخص را نگاه کنید، نقطه سود بانکی از یک جایی که بالاتر می رود آنجا در بازار استارت می خورد و طبیعی هم است. گفتم نگران هستم، خیلی ها به من می گویند مواظب 13 آبان باش انتخابات ریاست جمهوری است، خیلی ها به من می گویند مواظب فلان تاریخ باش ولی من وزیر اقتصاد هستم، نگرانی من این نیست که جار بزنم و اعلام نگرانی کنم، من را گذاشتند تا تدبیر به خرج دهم.

من آن را از قول فعالان و منتقدان گفتم. همچنین باید اشاره داشت که محاصره شدید بینالمللی موجب کاهش بودجه دولت شد تا نشود امور را در شرایط طبیعی به پیش برد.

اگر می خواهیم که در حوزه های پیرامونی قدرت اول باشیم، سیاست خارجی حداقل باید کنش گرا باشد. هر کشوری که به مازاد قدرت راهبردی دست یابد، طبیعی است که طیف گستردهتری از منافع ملی را دارا خواهد بود.

اولا اختلاف بین سازمان خصوصی سازی و شرکت پالایش پخش بود و این اختلاف ناشی از یک مشاوره غلط بود که کارشناسان دستگاه به وزارت نفت داده بودند و گفته بودند وزارت اقتصاد می تواند مسئول صندوق شود در حالی که قانونا وزارت نفت می شد که من با آقای زنگنه صحبت کردم و حل شد. با توجه به دخالت کشورهاي غربي از جمله امريکا در امور داخلي افغانستان برخوردار شدن دستگاه ديپلماسي از يک سياست خارجي چند جانبه را بعيد مي دانند.