سهم زنان از دولت های خاتمی، احمدینژاد و روحانی

میرمحمدصادقی با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از 500 عضو دارد گفت: متاسفانه به دلیل شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود 100 نفر از اعضا و صاحبان بنگاههای تجاری ساکن در ایران فعال بودهاند.

زوملوت خطاب به مقامات لندن با بیان اینکه محصولات شهرکهای صهیونیستی را وارد نکنید؛ این غیرقانونی است، افزود: قانون خود را اجرا کنید؛ قانون بریتانیا که صراحتاً صادرات اسلحه و تسلیحات به جایی که حقوق بشر را نقض میکند، غیرقانونی میداند.

علا میرمحمدصادقی رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا در ابتدای این نشست با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا یکی از باسابقهترین اتاقهای ایران است که سیاست تجاری ایران را در این کشور توسعه داده و دنبال کرده است گفت: این اتاق تا یک سال قبل سالانه چندین هیات تجاری را از ایران روانه کانادا کرده و به طور متقابل میزبان هیاتهایی از کانادا در ایران بود.

با این حال، اگر مانند قبل با ایران دشمنی کند، نمیتواند این کار را انجام دهد. بنده سه چهار سال قبل از این، در صحبت اول سال صریحاً به مردم و به مسئولین گفتم که نقشهی دشمنان ملت ایران از حالا به بعد، بیش از همه، نقشهی اقتصادی است. در حالی که عربستان سعودی در تئوری میتواند روابط خود را با اسرائیل نیز توسعه دهد، اما عملیاتی شدن این پیشنهاد با توجه به درخواستهای طولانی مدت عربستان از تل آویو برای پایان دادن به اشغال تمام سرزمینهای عربی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ بعید به نظر میرسد.

ذخایر ۴۴۴ میلیارد دلاری عربستان سعودی تنها هزینههای دو سال را با نرخ فعلی پوشش میدهد. با این حال، ترور جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۸ یک مشکل مهم برای عربستان سعودی ایجاد کرد و مانع از توانایی محمد بن سلمان برای تقویت روابط با دولت ترامپ و بایدن شد.

تقابل با احمدینژاد به شکستخوردگان هویتی منسجم و قدرتمند بخشیده بود. از اظهار نظرهای احمدینژاد درباره حجاب گرفته تا در راس امور ندانستن مجلس، از نامه به جرج بوش و سرای اتحادیه اروپا گرفته تا نامه به روسای قوا، از ماجرای خانه نشنی 11 روزه گرفته تا درخواست بازدید از زندان اوین و خیلی موارد دیگر، مثالهایی هستند که با ایجاد حاشیه و اعتراض و بازتاب در سطوح مختلف، روبرو شد و هر یک بخشی از انرژی جامعه را گرفت.

وی تاکید کرد که امام خمینی (ره) دولت ایران را که تابع غرب بود به یک کشور اسلامی با هدف آزادی فلسطین تبدیل کرد و امام خامنهای نیز راه ایشان را ادامه داد. جلسه پارلمان عراق، عصر روز یکشنبه پس از چند بار وقفه و با وجود درگیریها و متعاقب آن، انتقال «محمود المشهدانی» رئیس سِنی جلسه پارلمان به بیمارستان و نیز ترک جلسه از سوی ده ها نماینده معترض، برگزار و «محمد الحلبوسی» برای دومین بار پیاپی به عنوان رئیس پارلمان عراق انتخاب شد.

اگر فرض بر این باشد که مصداق آن جریان هم بتواند حضور یابد، اگر ما بتوانیم بدون شکاف و با پرهیز از حاشیهها از همه اهرمهای موجود استفاده کنیم، قطعا آن جریان بر فرض حضور نامزد اصلی آنان هم شکست سنگین میخورد. برهم صالح، رئیس جمهور عراق پنجشنبه پس از تائید نتیجه انتخابات پارلمانی عراق از سوی دادگاه فدرال این کشور، فرمان تشکیل جلسه پارلمان جدید تا ۹ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۹ دی) را صادر کرد.بنا بر اعلام رسمی، جلسه افتتاحیه پارلمان جدید عراق بر خلاف دورههای گذشته اینبار بدون حضور هیئتهای دیپلماسی داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش «شفق نیوز»، دادگاه فدرال دادخواست ارائه شده از سوی نماینده پارلمان «باسم خشان» را رد کرد و جلسه اول پارلمان را قانونی دانست. بر اساس گزارش کپیتال اکونومیکس، پادشاهی زمانی نزدیک به ۳۰ درصد از صادرات جهانی نفت را به خود اختصاص میداد. اگر اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ پادشاهی ثابت بماند، به طور بالقوه برای ولیعهد و اقتصاد عربستان فاجعه بار خواهد بود.

به طور سنتی، سعودی ممکن است به حمایت ایالات متحده و غرب چشم دوخته باشد. با روی گردانی واشنگتن از خاورمیانه، برای ریاض روشن شده است که ایالات متحده آن حمایت بی قید و شرطی را که زمانی از پادشاهی عربستان به عمل میآورد، به ریاض هدیه نخواهد کرد.

از سدهٔ ۱۳ م، حملهٔ مغول به ایران روی داد که به تشکیل ایلخانان انجامید و پس از آن، امپراتوری تیموری پدیدار شد. در نشست هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا در اتاق ایران، ضمن بحث درباره برقراری دوباره مبادلات تجاری میان دو کشور، سه پیشنهاد شامل تشکیل اتاق فکر با محوریت هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا، معرفی رایزن افتخاری این اتاق به دولت کانادا و همینطور جلب موافقت ضمنی دولتهای دو کشور برای عدم مخالفت با اعزام هیاتی از ایران به دعوت شورای همکاری تجار کانادا برای سفر به این کشور مطرح شد.

از این گذشته، ادامه گفتگوها بین ایران و عربستان سعودی با طرح پنج مادهای گستردهتر پکن برای خاورمیانه مطابقت دارد. در گذشته، چین علاقه خود را به دریافت وضعیت ناظر در این سازمان نشان داده است. مایل هستیم وزارت امور خارجه سیاست خود را در این زمینه بگوید تا اتاق ایران و کانادا در قالب این سیاست اهداف تجاری خود را دنبال کند.

با توجه به اینکه عربستان سعودی و ایران شرکای تجاری پیشروی چین در خاورمیانه هستند، ثبات روابط بین دو رقیب برای معاملات پکن در منطقه مفید خواهد بود. بخشیهایی از مصاحبه به شرح زیر است: او در این مصاحبه با انتقاد از روحانی گفت: حکایت آقای روحانی مانند مردی است که سالگرد ازدواجش است. سوال مهمتر و اساسی تر این است که که از نگاه آمریکا «هارتلند» شرق آسیاست یا غرب آسیا با محوریت حفظ امنیت اسرائیل؟

بیشتر بخوانید: آیا عربستان به کشوری بی ارتباط با منافع آمریکا در خاورمیانه تبدیل شده است؟ ۱- در حوزه معرفتشناسی: در جهانبینی معرفتی اسلامی، عقل و وحی مکمل هم بوده و با هم ارتباط متقابل دارند؛ بهطور منطقی میان منابع شناخت و ابزار آن تناسب و هماهنگی وجود دارد.

برخي منتقدان دولت سازندگي منکر فعاليتهاي زيربنايي دولت سازندگي نيستند بلکه معتقدند سبک و شيوه فعاليت اقتصادي دولت هشت ساله هاشمي، فرهنگ نظام سرمايهداري را در کشور پياده کرد و تلاشهاي اين دولت اثرات فرهنگي نامناسبي داشت که با تفکرات انقلاب اسلامي سازگار نيست. در سال ۲۰۲۱، تنش زدایی سعودی-ایرانی نه تنها قریب الوقوع، بلکه برای این دو رقیب حیاتی است.

دو کشور احتمالاً در سال جدید به بهبود روابط خود ادامه خواهند داد، زیرا این به نفع ریاض و تهران است. نزدیکی ریاض و تهران به طور قابل توجهی نظم سیاسی موجود منطقه را متزلزل خواهد کرد و مجموعهای از برندگان و بازندگان را ایجاد میکند.

اگر دولت بایدن بخواهد سطح نفوذ خود را در منطقه حفظ کند، نمیتواند اجازه دهد منطقه به صحنه رقابت شدید قدرتهای بزرگ تبدیل شود که در آن کشورهای خاورمیانه مجبور میشوند بین واشنگتن و پکن یکی را انتخاب کنند.

وزارت خارجه چین درپی انتشار گزارشاتی مبنی بر آموزش نظامیان تایوانی توسط نیروهای آمریکایی به واشنگتن هشدار داد که به روابط نظامی خود با این جزیره پایان دهد. به ادعای این رسانه غربی دو حادثه بمبگذاری مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت در سال 1983 و همچنین بمبگذاری در برجهای خُبر در عربستان سعودی با حمایت ایران انجام شده است. وی تاکید کرد: یک نکته مهم که در این میان نباید فراموش کرد این است که امروز، به دلیل سیاست نامتعارفی که دولت ترامپ در قبال برجام پیش گرفته، عملاً ایالات متحده با همین کشورهایی که نام بردید تنها مانده است.

پکن این کار را از طریق ابزارهای مختلف اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک از جمله بستن قراردادهای موشکی بالستیک با عربستان سعودی و امضای توافقنامه همکاری ۲۵ ساله با ایران انجام داده است. حامیان الگوی امنیت دستهجمعی پیش از آنکه در پی رعایت حقوق بینالملل توسط اعضای جامعه جهانی باشد، جلوگیری از بهکار بردن نیروی نظامی باهدف تجاوز و اعمال زور را مدنظر قرار میدهند.