سیاست خارجی آمریکا در پرتو راهبرد محور آسیایی دولت اوباما

متن سخنان وی به شرح ذیل است. همانطور که دوستان میدانند موضوع انقلاب اسلامی که چهلوسومین سالگردش را در این هفته پیش رو داریم، موضوع مهمی در ادبیات سیاست خارجی آمریکا محسوب میشود و بر روی آن بسیار مطالعه شده، صدها کتاب در رابطه با انقلاب اسلامی نوشته شده و تأثیر بسیار زیادی در منطقه غرب آسیا و هم در دنیا داشته است؛ یعنی بهدلیل اهمیت موضوع، کمتر اندیشکدهای در آمریکا وجود دارد که به صورت تخصصی در حوزه ایران کار نکنند.

موضوع بحث امروز ما اندیشکدههای آمریکایی و جمهوری اسلامی ایران است. اگر تحریم وجود دارد ما باید بمیریم؟ یعنی معتقد هستند ایران تا زمانیکه این حکومت در آن وجود دارد، نباید هیچگونه تعامل اقتصادی با دنیا داشته باشد و نباید هیچگونه آسایشی برای مردم خودش ایجاد کند. مانند دیگر شرکتهایی که خواسته یا ناخواسته تحت فرمان دولت دونالد ترامپ بودند، اپل نیز تحت فشار برای در اختیار قرار دادن اطلاعات به صورت غیر قانونی به دولت آمریکا بود و مجبور شده بود حکمی را در مورد این موضوع امضاء کند و تا زمان انقضا این حکم در امسال نمیتوانست به کسی چیزی در مورد اتفاقات افتاده شده بگوید.

عبداللهیان در ادامه به موضوع روابط با اروپا پرداخت و ضمن تاکید بر فرصتهای اروپا و غرب در سیاست خارجی متوازن دولت جدید ابراز داشت: اروپا فقط تروئیکا نیست. این موضوع ترس و نگرانی روبه افزایش از خودروهای بمب گذاری شده را در میان مردم لبنان نشان می دهد. عصر ایران: ترس از خودروهای بمب گذاری شده، بخش های مختلف زندگی مردم لبنان را در برگرفته است.

ایسنا/آذربایجان غربی سردار یحیی حسین خانی فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی، در پیام فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو را تبریک گفت. ایسنا/آذربایجان غربی نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ماهیت روز دانشجو استکبار ستیزی است. رئیس ستاد اصلاحطلبان در شهر تهران با بیان اینکه استراتژی ایجابی یک کار جدیدی است گفت: چون قبلاً اینکه به مردم بگوییم اگر این وضع را نمیخواهید به این لیست که ما میخواهیم رأی بدهید کار راحتی بود اما اکنون شرایط و اعتماد مردم به اصلاحطلبان این گونه نیست.

خبرگزاری تاس گزارش داد، آستین درباره تشدید تنشها و آخرین تحولات مرزی بین روسیه اوکراین گفت: ما امیدواریم که روسیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور کمی بیشتر شفاف باشند و به دنبال حل مسائل، رفع نگرانیها و پایین آوردن تب بحران باشند.

اول اینکه شورای نگهبان باید انتخابات را تایید کند، پس از آن نیز مقام معظم رهبری حکم رئیس جمهور جدید را تنفیذ و آیت الله رئیسی در مرحله آخر در مجلس در مراسم تحلیف قسم یاد می کند که پاسدار قانون اساسی باشد.

خانه دار در منطقه جاده جدید بیروت زندگی می کند. او می گوید: انفجار نخست که در منطقه بئر العبد روی داد به نظر می رسید یک پیام به حزب الله لبنان به دلیل مشارکت در جنگ سوریه بود.

نیکی هیلی سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل نیز در مراسمی که موسسه هادسن در دسامبر ۲۰۱۸ برای تقدیر از او برگزار کرد، ضمن حمایت از خروج آمریکا از برجام که به گفته او باعث محرومشدن حکومت ایران از درآمدهای حاصل از آن شد، از اعتراضات در ایران (دی ماه ۱۳۹۶) حمایت کرد و گفت با دولت فعلی در آمریکا مردم ایران می دانند که حالا یک حامی بزرگ دارند.

وی با بیان اینکه پس از «حسنعلی منصور» و در دوره «هویدا» با شوروی قرارداد احداث ذوبآهن در ایران منعقد شد، آورده است: اما چرخش شاه به شرق واقعی نبود، او متحد استراتژیک آمریکا محسوب میشد و آمریکاییها این تغییر جهتها را نازکردن میدانستند. گزارشگران نیویورکتایمز بر این باورند که آنچه در این سند در مورد روسیه و چین آمده با آنچه در سخنان ترامپ اعلام شد، متفاوت است.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق که پیروز انتخابات پارلمانی اخیر این کشور است و برای تشکیل دولت تلاش میکند و حزب دموکراتیک اقلیم کردستان عراق و ائتلاف اهل تسنن در پارلمان از نامزدی هوشیار زیباری برای تصدی پست ریاست جمهوری حمایت میکردند و حکم دادگاه فدرال عراق ضربهای به مقتدی صدر است.

پژوهشگر تاریخ انقلاب در ادامه مطلب خود آورده است: پهلوی هرگز قدرت جریان اسلامگرا به رهبری امام خمینی (ره) را جدی نگرفت و هر وقت میخواست از انقلابیون سخن بگوید، آنها را مارکسیستهای اسلامی میخواند تا این گروه را به سخره بگیرد.

در ادامه یکی از شاخصهای مهم مرتبط را در قالب راهبرد محور آسیا بررسی میکنیم. روزنامه القبس گزارش داد، زندگی در بیروت بعد از دو حادثه انفجار اخیر چهار خودروی بمب گذاری شده در جنوب بیروت و شمال لبنان، تغییرات بزرگی را شاهد است. خودروهای بمب گذاری شده زندگی لبنانی ها را تغییر داده اند.

در هر مرتبه نیز نیروهای امنیتی به سرعت حاضر می شوند و اطراف خودرو را محاصره می کنند و پس از بررسی مشخص می شود این خودرو خالی از بمب است. اشتری افزود: ظرف کمتر از 10 دقیقه به سوالات و گزارشهای شهروندان پاسخ داده خواهد شد مگر اینکه خطوط ما اشغال باشد. اینهایی که در گروه یک ما قرار میگیرند هدفشان این هست که جمهوری اسلامی سرنگون شود و از روشهای تحریمی و تهدید نظامی استفاده میکنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روحالله امینآبادی پژوهشگر تاریخ انقلاب در رابطه با آخرین میهمانی خارجی محمدرضا پهلوی در کاخ سعدآباد در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: عکس پیوست تصویری از ضیافت شاه برای «هوا گوئوفنگ» نخست وزیر وقت چین در کاخ گلستان است؛ «هوا گوئوفنگ» آخرین مقام خارجی بود که ۹ شهریور ۱۳۵۷ به ایران آمد، شاه که از غرب ناامید شده بود، نگاه و مسیر خود را به شرق تغییر داد اما این اقدام نیز افاقهای نکرد.

این گروه تقریباً شبیه گروه اول هستند اما هوشمندتر هستند. در مجموع میانگین تورم در دولت اول احمدینژاد ۱۶٫۵ درصد و در دولت دوم او ۱۸٫۸ درصد بود. نتیجه پولپاشیهای احمدینژاد یکی از بزرگترین شوکهای ارزی چند دهه گذشته در سال ۹۰ و ۹۱ بود. اسامی مختلفی را در این 30، 40 سال گذشته برای خودشان انتخاب کردند، ولی نگاه کلی اینها نسبت به ایران، نگاه بسیار خصمانهای است.

نتایج طرحهای مطالعاتی و تحقیقاتی انجامشده در دفتر، برحسب مورد، به صورت گزارش، مقاله و یا کتاب آماده شده و به شکلی شایسته در دسترس علاقمندان قرار میگیرد. به گزارش نشریه هیل، بایدن در معرفی کابینه خود به شدت به مقاماتی متکی است که زمانی در خدمت دولت اوباما بوده و یا آنکه با خود بایدن در دوره ای همکاری داشته اند.

این گزاره که «ایران مسئلهی اصلی ترامپ نبوده و به مرور و با اقدامات بعضی جریانات، الان ایران برای ترامپ مسئله شده» آیا به لحاظ تحلیلی درست است؟ ترامپ افزود که آمریکا شکستهای پیدرپی به داعش وارد کرده و «تقریبا تمام سرزمینهایی که این گروه در عراق و سوریه تصرف کرده بود، اکنون در اختیار ائتلاف ضدداعش است.» ترامپ خروج از معاهده تجاری ترنس پاسیفیک و معاهده به گفته او «پرهزینه و غیرمنصفانه» پاریس برای مقابله با گرمایش زمین را از جمله اقدامات برجسته خود برشمرد.

وزارت بازرگانی آمریکا روز پنجشنبه سه شرکت را به بهانه تلاش برای حمایت از تسلیحات متعارف و برنامه موشکی پیشرفته ایران با استفاده از کالاهای ساخت آمریکا از طریق صادرات از چین در لیست سیاه خود قرار داد. اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی افزود: این سه شرکت به دلیل «اقدامات مغایر با امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده» در لیست سیاه قرار گرفتهاند.

لذا معتقدند باید کارهای دیگری انجام داد تا جمهوری اسلامی را به سمتی برد که آمریکا میخواهد. از جناب آقای دکتر محمودرضا گلشنپژوه، بهواسطه حمایتهای بیدریغ در انجام و اختتام پژوهش و جناب آقای دکتر فریبرز ارغوانی پیرسلامی بهخاطر جمعآوری دادهها و تدوین فصول مربوط به چین و ژاپن در نسخه قبلی این اثر کمال امتنان را دارم.