نگاهی به عملکرد هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد

چنانکه، تحولات نوین جهانی و در هم آمیختگی ژئوپلتیک با ایدئولوژی، سیاست آمریکا به عنوان مهمترین قدرت بعد از جنگ جهانی دوم را در افغانستان رقم زده است که قسمت بعد به چگونگی سیاست آمریکا در افغانستان نظر به عامل ژئوپلتیک می پردازد. عزتی، 1380: 16) لذا در حالی که مکیندر معتقد به قدرت زمینی بود، اسپایکمن به ترکیبی از قدرت دریایی و خشکی بها داد.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرده است که حادثه فوق در حدود ساعت ۰۳:۴۰ صبح امروز به وقت محلی (۰۵:۲۰ به وقت تهران) در زمانی رخ داد که عامل این حمله در آغاز شیفت کاری خود، اسلحهاش را تحویل گرفته بود.

«لندر- سانجر» معتقدند که حملات ترامپ به چین یادآور سخنرانیهای او در دوران انتخابات بود. آمریکا سعی دارد تا برای گسترش قدرت امپراتوری غیر رسمی خود هر اقدامی را به کار گیرد و در این راه، از تلفات زیاد سربازان آمریکایی و فدا شدن زندگی بی شماری از افراد مناطق مورد نظر و یا حتی هدر رفتن تریلیونها دلار هزینه هیچ ابایی ندارد.

در زمان حکومت ظاهرشاه و به قدرت رسیدن روزولت، افغانستان در سال 1935 به رسمیت شناخته شد. حمل و نقل عمومی در جزیره کیش که به عنوان یکی از به روزترین و بهترین مدیریت های حمل و نقل در کشور شناخته می شد، اکنون به دلیل سوء مدیریت سازمان منطقه ازاد کیش و مدیران بالادستی دولتی بر اساس تصمیم یک شبه، به جهت عدم واردات خودرو به کیش در طی سه سال گذشته، به یکی از ضعیف ترین و ناکارامدترین ناوگان ها تبدیل شده و تردد خودروهای فرسوده اعم از تاکسی ها و مینی بوس های قدیمی با ظاهری نامناسب و آلاینده در سطح کیش به دلیل عدم نوسازی ناوگان و عدم پاسخگویی صحیح این ناوگان به دغدغه های گردشگران و کیشوندان علیرغم افزایش چندین باره کرایه ها، چهره ی مترقی این جزیره را نسبت به هشت سال پیش به کلی خراب کرده است.

فریدون عباسی، گفته دولت روحانی با استراتژی خاص سیاسی و اقتصادی به مسائل راهبردی که سبب افزایش قدرت ایران در جهان میشد، توجه نداشت و صنعت فضایی کشور را به عقب راند. زیرا این منطقه امکان ترکیب قدرت بری و بحری را بهتر فراهم ساخته است. این شاخص ها، بر ویژگی های بری و بحری کشورها به عنوان عوامل قدرت یابی آن ها، افزوده شد؛ چرا که با پیشرفت کشورها، اهمیت ذاتی دریا و خشکی کمرنگ و ترکیب آن ها با مولفه های نوین شکل جدیدی از ژئوپلتیک را رقم زد.

حکمت نیا، 1383: 100) با ظهور ایالات متحده به عنوان قدرت جدید به ویژه در دوره جنگ سرد اهمیت افغانستان بیش تر از منظر تئوری مکیندر و ریملند اسپایکمن قابل بررسی می باشد. به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین به نقل از ان بی سی نیوز، پلیس کنگره آمریکا در حال بررسی احتمال بمب گذاری در حوالی ساختمان قوه مقننه ایالات متحده است.

به دنبال این که تئوری ریملند از طرف نیکولاس اسپایکمن مطرح شد؛ ایالات متحده در نظر داشت با تسخیر مناطق ریملند، شوروی را در تنگنای بیش تر قرار دهد، بنابراین افغانستان نقشی مضاعف یافت.

در این میان، برخی کشورها با وجود رویکردهای مختلف به ژئوپلتیک، جایگاه ویژه خود را حفظ کرده اند. اتوتایل و دیگران، 1380: 241) بر اساس نظریه فوکویاما، از آن جا که غرب به پایان تاریخ رسیده، از سایر کشورها کامل تر است.

به نظر من این چیز بسیار مهمی است. از سوي ديگر، حضور نيروهاي راستگراي سنتي در کابينه وي نيز کم نبود و از اين حيث، هاشمي سعي کرده بود دولت سازندگي را از نظر سياسي به شکل متعادل چينش کند. اینها بر این باورند باید کاری کرد که ایران احساس کند آمریکا به دنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی نیست و تجربه تلخ کودتای 28 مرداد بار دیگر تکرار نشود.

در ملاقاتهای متعددی که من با نخبگان و زبدگان کشور – دانشگاهی، حوزوی – در سطوح مختلف دارم، مکرر از شما مسئولان محترم گله میکنند که اینها در بین ما نمیآیند و با ما در این زمینهها صحبت نمیکنند. مهم این است که همهی ما بدانیم مسئولیتی داریم، همهی ما بدانیم موقعیت حساسی داریم. محمد مهاجری در خبری که از جلسه روحانی با رهبر انقلاب منتشر میکند با اغراق این دیدار را حاوی پیامی مهم عنوان میکند.

بریتانیا نیز تلاش می کرد با جلوگیری از این اقدام، روس ها سلطه خود را بر آب های منطقه تثبیت نماید. بنابراین، جایگاه ژئوپلتیکی افغانستان شامل عناصری چون بی ثباتی داخلی فرقه گرایانه، موقعیت نسبی و نقش حائلی افغانستان (که اصولاً علت وجودی کشورهای ضعیف به منظور جلوگیری از کشمکش بین دو کشور قوی می باشد)، محسور بودن در خشکی و مجاورت با ذخایر انرژی باعث شده در سال 1919 به دنبال شکست افغانستان از انگلیس، سیاست خارجی این کشور به اختیار انگلیس و در سال 1979 به اشغال شوروی درآید و از سال 2001 در تصرف آمریکا و ناتو باشد.

همچنین از حرکت آمبولانسها جلوگیری شد و برخی از پزشکان و پرستارها نیز در هنگام امدادرسانی مورد هدف قرار گرفتند. بر اساس این بیانیه، رهبران کشورهای مذکور همچنین بر حمایت از تمامیت ارضی اوکراین تاکید کردند. همچنین از جمله دیگر امضا کنندگان این نامه وندی شرمن معاون وزیر خارجه سابق آمریکا و لیزا موناکو، مقام مبارزه با تروریسم ارشد سابق کاخ سفید هستند.

سلام دختر صلاح الزواوی سفیر سابق فلسطین در تهران جانشین پدر شد و در مقر محمود عباس در اردن سوگند یاد کرد. برای این منظور، دشمنانی ابداع می شوند که مهمترین آن تروریست مذهبی بوده، به گونه ای که مفهم «هارتلند ایدئولوژیک جهان» ایجاد شد.

تمنا، 1387: 105-104) در اثر رقابت های جنگ سرد به ویژه پس از سالهای 1954، در زمان صدرات محمد داود خان سیل کمک های نظامی شوروی به افغانستان سرازیر شد و قراردادهای همه جانبه هم با شوروی به امضا رسید.

با این همه در سال 2008 قربانیان فوق دریافتند که بانک مرکزی ایران حدود دو میلیارد دلار در حسابهای «سیتیبانک» نیویورک سپرده کرده است. کورنیلیوس. ون. اچ. انگرت آمریکایی در دیدار از افغانستان در مه 1922، گزارشی مفصل درباره افغانستان به آمریکا ارسال کرد و از آمریکا خواست با این کشور روابط دیپلماتیک برقرار کند.

از طرفی فراکسیون الفتح به رهبری هادی العامری نیز از حیدر العبادی خواسته بود که فورا استعفا کند و اعلام کرده است که در صورت عدم استعفا، فراکسیون الفتح او را براساس قانون از طریق پارلمان از پست قوه مجریه کنار می زند.

اتوتایل و دیگران، 1380: 244) و باید از منابع حیاتی عمومی حراست و در برابر تجاوز ایستادگی کند. مفهومی که افغانستان در نقطه ثقل آن قرار دارد. لذا آمریکا ورای دوران انزواگرایی، به جز دوره کوتاهی، همواره افغانستان را در مرکز سیاست های خود قرار داده است که سیاست آمریکا در هر دوره تحلیل و بررسی می شود. ملکوتیان، 1383: 51) از نظر اسپایکمن، افغانستان در هارتلند آسیا قرار گرفته است.