پایگاه اطلاعرسانی و خبری جماران

در روزهای اول بر طبق روال جاری در وزارتخانه غذای وزیر مطابق برنامه هفتگی مخصوصی که از قبل تنظیم شده بود، در اتاق نهارخوری دفتر وزیر آورده میشد. فهرست دیگری از افراد تهیه شد که علاوه بر پاک بودن، به انقلاب معتقد و مؤمن و علاقهمند بودند و بررسی سوابق آنها هم نشان میداد که حتی در زمان رژیم سابق، همکاری جدی نداشتهاند. اما منحیث یک کارمند مسلمان وزارت خارجه به دوستان توصیه میکنم که عزت و ذلت از جانب خداست و ما باید توکل به خدا داشته باشیم نه به این وزیران که مانند ما وشما انسان هستند و هیچ چیزی کرده نمیتوانند که ما آنقدر وقت خود را ضایع کرده و خود را متکی به آنها داشته باشیم. ۵۲ نفر کارمند محلی بودند که اخراج شدند. خبرگزاری پارس اطلاع داد که دویست نفر از وزرای سابق، معاونان وزارتخانهها، بعضی از مدیران بخش خصوصی، استانداران و حتی مدیران کل از طرف دولت ممنوعالخروج شدند و کارکنان نخست وزیری به منظور پشتیبانی از مبارزات ملت ایران، اعتصاب کردهاند.

جناب داكتر صاحب موفقيت تان را تبريك گفته و ازخداوند بزرگ خواهان خدمت خستگي ناپزيد شما براي ملت زجركشيده افغان استم. این افراد به تعبیری «مردهشورند»، کاری به دین و مذهب مرده ندارند، اما میکوشند که مرده را خوب بشویند و به صاحب مرده تحویل دهند. ۲- آزاد گذاشتن تمامی سرمایههای ما و در اختیار قرار دادن این سرمایهها و کلیه اموال و داراییهای ایران که در آمریکا و یا مؤسسات متعلق به دولت یا اتباع آمریکا در سایر کشورهاست، به نحوی که دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند به هر کیفیتی که بخواهد از آن استفاده کند و دستور ۲۳ آبان ۱۳۵۸ رئیس جمهور آمریکا و دستورات پس از آن مبنی بر انسداد دارائیهای ایران کانلمیکن اعلام گردد و بازگشت به شرایط عادی روز قبل از ۲۳ آبان در مورد کلیه روابط مالی فیمابین و رفع هر گونه اثرات ناشی از این دستور از قبیل تهاترهای انجام شده و انجام کلیه اقدامات لازم حقوقی و اداری از طرف رئیس جمهوری آمریکا جهت ابطال و الغای احکام توقیف صادره از طرف دادسراها و دادگاههای آمریکا و تضمین امنیت و تحرک و انتقال آزاد این دارائیها در قبال هر گونه اقدام اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی و غیر آمریکایی در کشور آمریکا.

در صورت عدم مطابقت، آن لایحه یا طرح به مجلس برگردانده میشود تا مجلس اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان را بررسی کند. اولین تجربه قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی روز ۶ خرداد ۶۳ و در ۶۲۵مین جلسه به پایان رسید؛ مجلسی که ۸۰۴ طرح و لایحه را مورد بررسی قرار داد که مهمترینشان لایحه حذف ربا از سیستم بانکی، لایحه اراضی شهری، طرح توزیع عادلانه آب و طرح بهرهبرداری از معادن کشور و لوایح و طرحهای اجازه تعیین نرخ برای مصارف خانگی صنعتی و همه محصولات کشاورزی، ایجاد شهرکهای صنعتی و شرکتهای روستایی و روابط موجر و مستاجر به همراه تأسیس دیوان محاسبات و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور، تأسیس وزارتخانههای جهاد سازندگی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صنایع سنگین، معادن و فلزات، اطلاعات و بازسازی نیروهای انسانی و مکلف کردن دولت به تقدیم لایحه انقلاب اداری و نحوه اداره صدا و سیما، تأسیس دانشگاه بینالمللی اسلامی و بنیاد امور جنگزدگان بود. با استقرار در وزارت امور خارجه و شروع به کار، یکی از مسائل جدی پاکسازی و بازسازی نیروهای انسانی نهاد دیپلماسی کشور بود.

در مجلس الان هم کسانی داریم که با آنها در لیست مشترک بودیم که به مجلس رفتیم ولی به اندیشههای تشکلی که آنها را به مجلس برده، وفادار نیستند و نظر خود را اعمال میکنند و این در حالی است که تشکیلات نیروهای خودسر تربیت نمیکند. البته من قبل از انتقال به وزارت خارجه، در مقام معاون نخستوزیر به دعوت شورای کارمندان به وزارت خارجه رفته و برای آنها سخنرانی کرده بودم. تا آمدن خانواده من تنها بودم و اگرچه با پدر و مادرم زندگی میکردم اما اغلب شبها را در همان آپارتمان پشت اتاق کار وزیر میخوابیدم و صبحهای زود، بعد از نماز فجر به محوطه وزارت خانه میرفتم و مدتی قدم میزدم یا میدویدم و سپس به اتاقم برمیگشتم. در نتیجه این فضا، امام ناچار شد که بعد از انتخابات اطلاعیه مهمی در حمایت از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم صادر کنند و در آن بگویند «مخالفان جامعه مدرسین، اسلامشان آمریکایی است»! و نظایر اینها. این نوع اطلاعات هم جمعآوری شد.

اینها عموماً دارای ظرفیتهای بالایی بودند. زنان شاغل در رسته سیاسی وزارت امور خارجه عموماً دارای تحصیلات عالیه در سطح دکترا در علوم سیاسی و بینالمللی بودند. آپارتمان یاد شده دارای آشپزخانه و غذاخوری اختصاصی بود.

بنابراین بعد از یک یا دو هفته این برنامه را لغو کردم و برای صرف غذا به سالن غذاخوری کارمندان، که سلفسرویس بود، میرفتم و مثل همه آنها در صف میایستادم و به نوبه غذای خود را برمیداشتم و همراه با سایر کارمندان غذا میخوردم. در ۵۷.۱۰.۲۶ وزارت خارجه اعلام کرد که تعدادی از سفیران شاه برکنار شدهاند و اسامی آنها اعلام شد: پرویز عدل – برزیل؛ فریدون هویدا – ملل متحد؛ پرویز راجی – انگلیس؛ مهین دولتشاهی – دانمارک؛ شجاعالدین شفا – ایتالیا؛ علی معتضد – سوریه؛ غلامرضا تاجبخش – هند؛ شاپور بهرامی – فرانسه؛ اردشیر زاهدی – آمریکا؛ خسرو اکمل – استرالیا.

در دوران کوتاه تصدی مرحوم دکتر کریم سنجابی، کمسیونی برای پاکسازی کارمندان تشکیل شد و وزارت خارجه اعلام کرد که عدهای از رؤسا و کارمندان نمایندگیهای خارج از کشور به مرکز احضار شدهاند و همچنین به خدمت تعدادی از مأموران که انجام وظیفه آنان در نمایندگیها غیرمفید یا برخلاف مصالح مملکت تشخیص داده شده، خاتمه داده شد. ماده 20 – در صورتي كه در برگ رأي علاوه بر اسامي نامزدهاي تأييد شده، اسامي ديگري نوشته شده باشد، برگ رأي باطل نبوده و فقط اسامي اضافي خوانده نمي شود. در مجموع در حدود شش ماه بعد از انقلاب پرداخت حقوق ۴۶ نفر متوقف شد، ۳۱ نفر بر اساس ضوابط اداری اخراج شدند. در همین دوره جمعا تعداد ۲۴۱ نفر از جمله ۳۶ سفیر و ۱۴ سرکنسول و ۷۱ کارمند و ۱۲۰ نفر مشمول این تصمیم شدند و به مرکز احضار یا از کار برکنار شدند.

  • درباره شورای نگهبان
  • قرآن کریم
  • محرمی: با این بازیها غم دنیا روی سر آدم خراب می شود
  • بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز
  • مهاجرت نخبگان
  • عکس دسته جمعی استقلال با یک مهمان آسمانی(عکس)

در این خلاصه پرونده مشخصات فرد، تحصیلات، تاریخ ورود به خدمت، تاریخ مقامات سیاسی، مقام و سمت فعلی، مشاغل در مرکز و یا مأموریتها و خدمات و غیره آمده بود. وظیفه او این بود که با کمک مدیرکل جدید کارگزینی برای تمام کارمندان یک خلاصه پرونده برای من تهیه کند. ابتدا از آقای حاج خلیل رضایی، پدر رضاییهای شهید که به کانادا سفر کرده بود خواستم که برود و با آقای کاظمی موسوی صحبت کند تا دست از تمرد بردارد. رحیم صفوی در سخنانی گفت: مسولان اجرایی در وزارتخانه های مختلف در این همایش علمی و کاربردی نقش داشتند و امیدواریم کمکی برای عبور از وضع فعلی و رسیدن به وضع مطلوب کند.

بنابراین در وزارت خارجه ما هم از این قانون استفاده کردیم و کارگزینی فهرست اسامی بازنشستگان رشتههای سیاسی، اداری و خدمات را تهیه کرد و احکام بازنشستگی آنها صادر شد و طی مراسمی در سالن اجتماعات وزارتخانه با صرف چای و شیرینی، احکام ابلاغ و اجرا شد. اما وقتی اسلام آوردند هیچ کس با آنها بر اساس باورها و رفتارهای قبل از اسلام برخورد نمیکرد. او اظهار داشت ما همه از احتمال عدم همکاری کارمندان وزارت خارجه با شما نگران بودیم، اما خوشبختانه خبرهای خوبی به ما رسیده است و شما کاملاً بر اوضاع مسلط هستید و عمل میکنید. ماده 73 – صدور اعتبارنامه منتخبين موكول به عدم ابطال انتخابات از طرف شوراي نگهبان مي باشد و شوراي نگهبان در اسرع وقت نظر خود را در باره انتخابات اعلام مي نمايد و وزارت كشور موظف است بلافاصله دستور صدور اعتبارنامه را بدهد.

یا در باره برنامه ششم بنده و کلیت مجلس نگاه متفاوتی با نظر دولت و رئیس جمهور داشتیم که در نهایت نیز رهبری نظر ما را تایید کردند و عملا مجلس برنامه ششم را تدوین کرد. آنچه از شما انتظار میرود این است که به عنوان یک انسان سر کار حاضر شوید نه یک «زن». اما اکنون تا میتوانید ساده و بیآلایش سر کار حاضر شوید. در روزهای اول متوجه شدم که بعضی از کارمندان همزمان برای نماز به همان اتاق میآیند و پشت سر من به نماز میایستند. حدود یک هفته بعد از شروع به کار در وزارت امور خارجه، همانطور که آشپزخانه ویژه وزیر را تعطیل کردم و برای صرف غذا همزمان با سایر کارمندان به رستوران سلفسرویس میرفتم، دستور دادم یکی از اتاقها را با موکت مفروش کردند تا محلی برای نماز کارمندان باشد.

وی در حوزه علمیه قم، علاوه بر مطالعه تتمّه مباحث کتاب مطوّل (در علم معانی و بیان)، تکمیل دروس سطح و دروس خارج فقه و اصول فقه به دیگر رشتههای علمی نیز پرداخت و از این رو همزمان با فراگیری عروض و قوافی، ریاضیات، هیئت و فلسفه، عالیترین سطوح عرفان نظری و عملی را به مدت هفت سال نزد میرزا محمدعلی شاهآبادی فراگرفت.

وی ضمن ابراز نگرانی زیاد درباره شکست احتمالی مذاکرات هستهای گفت، دوحه مایل به آغاز مسابقه هستهای در خلیج فارس و خاورمیانه نیست.وزیر خارجه قطر پیش از این در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفته بود که توافق هستهای برای این کشور از اهمیت برخوردار است، زیرا عامل ثبات در منطقه است.طرفهای شرکتکننده در مذاکرات رفع تحریمها در وین روز جمعه گذشته اعلام کردند که این گفتوگوها قرار است از جمعه به مدت چند روز دچار وقفه شود.

یک گروه از کارمندان و سفرا هم بودند که علیالاطلاق قابل قبول نبودند. در نهایت دو لیست هم از اسامی کارمندانی تهیه شد که افراد پاک، آرام و بیخطر و نظر بودند که سیاسی نبودند ولی سالها در وزارت خارجه کار کرده بودند و تجاربی آموخته بودند. استمهال صورت گرفته و پس از بررسی نهایی اعلام نظر خواهد شد. تبصره 3- هيأت اجرائي موظف است در صورت جلسات و گزارش كار خود موارد غيبت اعضا را با ذكر علت غيبت به وزارت كشور اعلام دارد. بازدید از موزه مجلس فقط با هماهنگی قبلی و به صورت گروهی امکانپذیر است. رئیس مجلس به شهادت مأمور ناجا – شهید ⁧‫علیاکبر رنجبر‬⁩ – در درگیری با اراذل و اوباش،واکنش نشان داد. پس از انقلاب طبق مصوبه کمیسیون شماره ۲ شورای انقلاب، کلیه اختیارات شاه را به رئیس جمهور واگذار کردند. هدف سفر وزیر خارجه هند به مسکو شرکت در کمیسیون بین دولتی روسیه و هند در همکاریهای فرهنگی، تکنولوژیک، علمی، اقتصادی و تجاری است.